Hotel Double Tree by Hilton sa stal dejiskom významnej hokejovej udalosti, ktorá v európskej hokejovej histórii nemá obdobu. 1. a 2. júna sa tu konal II. kongres lekárov slovenských a českých hokejových klubov. Podobné vzdelávacie akcie sa organizujú vo svete pravidelne, väčšinou však len na americkom kontinente.
Akcia bola určená nielen pre lekárov, ale aj pre masérov, sestry, záchranárov, trénerov, rozhodcov a všetkých, koho športová tematika zaujíma. Podujatie bolo kreditované spoločnosťou Saccme a hlavným organizátorom bola zdravotná komisia SZĽH v zložení MUDr. Jozef Kubašovský, MUDr. Mgr. Andrea Švrčková MHA a MUDr. Stanislav Beli, pod odbornou záštitou Slovenskej spoločnosti artroskopie a športovej traumatológie.
V úvode kongresu privítal účastníkov prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja PaedDr. Igor Nemeček, ktorý celú akciu od začiatku výrazne podporoval a vyslovil želanie, aby sa podobné vzdelávacie akcie stali tradíciou a samozrejmou súčasťou hokejového života na Slovensku.
Prvým prednášajúcim bol doktor Jan Nohejl, člen zdravotnej komisie IIHF a zároveň vedúci lekár Českého zväzu ľadového hokeja. Vo svojej prezentácii predstavil zaujímavú históriu zdravotných komisií a ich činnosť nielen v Českej republike ale aj v IIHF .
MUDr. Jan Nohejl : „Kongres byl veden ideou IIHF a jejího presidenta R. Fasela, že zdraví hráčů je absolutní prioritou pro celé hokejové hnutí!!!! Líbilo se mi, že vedle ryze odborných přednášek na specialní témata, byly v programu přednášky, ve kterých se jejich autoři zamýšleli i nad širším kontextem hokejové medicíny (například Dr. Lupták ve své přednášce o postavení klubového lékaře a také přednášky o KHL). Mám velkou radost z nebývalé podpory SZL´H organizátorům kongresu. Myslím, že org. výbor příštího kongresu by měl předem určit prioritní tématické okruhy.
Já osobně považuji za náš hlavní úkol v této době, pokusit se pomoci alespoň zastavit pokles výkonnosti juniorského hokeje v obou našich zemích, což nejde bez systematického funkčního testování těchto hráčů.“
Poradie prednášok bolo zoradené do tématických celkov – prvý blok bol zameraný na úrazy hlavy a muskuloskeletálneho systému, v druhom bloku odzneli okrem iných aj prednášky kolegov z antidopingovej agentúry a v treťom sobotňajšom bloku boli prezentované veľmi zaujímavé témy týkajúce sa záchrany ľudského života. Akútna medicína je téma, ktorá sa týka každého kto sa pri hokejových zápasoch pohybuje a je nevyhnutné, aby všetci vedeli adekvátne zareagovať v prípade kritickej situácie, ako sme videli v mnohých video prezentáciách.
Zaujímavým nápadom bolo odľahčenie serióznej vzdelávacej akcie vo večerných hodinách, kedy sa na zimnom štadióne Ondreja Nepelu uskutočnil priateľský slovensko-český hokejový zápas, kde sa predstavili „hokejové nádeje“ z lekárskeho prostredia. Remíza 5:5 vystihovala priateľskú atmosféru celého kongresu. Po náročnom zápase prišlo vhod malé občerstvenie v sprievode cimbalovej hudby Skaličan, kedy sme mali možnosť pokračovať v rozhovoroch a zoznámiť sa s kolegami z celého Slovenska aj Českej republiky.
V nedeľu pokračoval odborný program ďalšími prezentáciami, zameranými na prácu lekára pri reprezentačnom tíme, odzneli prednášky partnerských firiem a okolo obeda sa začal odborný „záchranársky workshop“ , kde si účastníci vyskúšali poskytnutie akútnej pomoci priamo na figurínach a naučili sa používať základné pomôcky nevyhnutné pri záchrane ľudského života.
Po skončení odbornej časti sa uskutočnili separátne zasadania slovenskej aj českej zdravotnej komisie, ktoré sa už priamo zaoberali činnosťou, plánmi a návrhmi pre ďalšie fungovanie zdravotníctva v hokeji.
Kongres sa stretol s veľmi pozitívnymi ohlasmi nielen medzi aktívnymi a pasívnymi účastníkmi prednášok, ale aj medzi odborníkmi z ďalších športových odvetví. Obzvlášť významná je pozitívna reakcia zdravotnej komisie IIHF, ktorú o konaní kongresu informoval doktor Nohejl.
Potešujúca a zároveň zaväzujúca je informácia a želanie vedenia SZĽH, ktoré vyslovilo podporu pri organizovaní ďalšieho ročníka, ktorý by sa mohol konať začiatkom júna v roku 2014 už za účasti prednášajúcich z rôznych krajín, prípadne s podporou IIHF.
Autor článku: MUDr. Mgr. Andrea Švrčková, MHA,