V 36 mestách Slovenska mali dnes ich obyvatelia aj návštevníci možnosť zažiť druhý ročník Dňa zodpovednosti. Išlo o spoločnú iniciatívu Slovenského združenia výrobcov piva a sladu a Úradu verejného zdravotníctva SR, ku ktorej sa tento rok pripojilo aj Prezídium Policajného zboru SR. Jej zámerom bolo osvetou aj kontrolou zvyšovať zodpovednosť vodičov aj širokej verejnosti o tom, aké môže mať škodlivé následky nezodpovedná a nadmerná konzumácia alkoholu. V čase od 12,00 do 16,00 hod. sa konala špeciálna policajná akcia zameraná na prevenciu jazdy pod vplyvom alkoholu a na cestách Bratislavy stretli vodiči okrem policajnej hliadky aj špeciálnu hliadku zloženú z anjela a policajtky. Pracovníci Regionálnych úradov verejného zdravotníctva SR zasa poskytovali bezplatné merania a poradenské služby.
Slovenské združenie výrobcov piva a sladu zorganizovalo po druhý raz Deň zodpovednosti. Podľa jeho organizátorov môže byť taký každý deň, stačí sa len ku konzumácii alkoholických nápojov postaviť rozumne, vyhnúť sa ich nadmernému užívaniu a pred jazdou či počas nej alkohol celkom vylúčiť.
Témou 2. ročníka Dňa zodpovednosti bolo posolstvo, že alkohol za volant nepatrí, na ktoré sa sústreďovala mimoriadna policajná akcia v 36 mestách Slovenska. Navyše vodiči, ktorí sa 2. júla v čase 12,00 až 16,00 hod. nachádzali v Bratislave, stretli okrem policajnej hliadky aj špeciálnu dvojicu anjela a policajta. Tá im položila testovacie otázky, týkajúce sa mýtov o pive či pravidiel cestnej premávky. „V priemere pri každej ôsmej dopravnej nehode na Slovensku bolo u vinníka dopravnej nehody v roku 2012 preukázané požitie alkoholických nápojov. Pod vplyvom alkoholu bolo vlani zavinených celkovo 1 743 dopravných nehôd, pri ktorých bolo 721 ľudí zranených a 32 usmrtených,“ upozornil na nepriaznivú situáciu viceprezident Policajného zboru SR plk. JUDr. Ľubomír Ábel.
Súbežne s policajnou akciou sa mohol každý, komu záleží na svojom zdraví, prísť v 36 mestách na Slovensku (v obchodných centrách, na námestiach či v priestoroch mestských úradov) bezplatne poradiť alebo absolvovať vybrané druhy zdravotných meraní s pracovníkmi Regionálnych úradov verejného zdravotníctva SR.
„Deň zodpovednosti je preventívno-osvetová kampaň, ktorá je súčasťou aktivít Národného akčného plánu pre problémy s alkoholom na roky 2013 - 2020. Vychádza z rovnomenného európskeho akčného plánu. Globálny akčný plán na prevenciu a kontrolu chronických neprenosných ochorení otvorene definuje ako jeden z cieľov zníženie škodlivého užívania alkoholu do roku 2025 aspoň o 10%. Za významný prostriedok prevencie pri nadmernom užívaní alkoholu považujeme dostatočnú informovanosť. Aj na to slúžia špeciálne aktivity, ktoré realizujú naši členovia,“ opísala dôvod iniciatívy Deň zodpovednosti Júlia Hurná, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.
Autor článku: PR článok