V Bardejovských kúpeľoch, v areáli Kúpeľnej Dvorany, sa budú konať v sobotu a v nedeľu 13. a 14. júla 2013 jubilejné 10. Bardejovské Kúpeľné dni. Na oba dni v čase od 14.00 do 22.00 hod., je pripravený bohatý kultúrny program, ktorého súčasťou sú vystúpenia slovenských umelcov, atrakcie pre deti a tradičná ulička remesiel. V sobotu vystúpi aj folklórny súbor, pravá cigánska kapela – Cvengoši, ďalej Sabrosa, tanečný orchester M.Vileca a program zakončí Hrdza. V nedeľu divákov poteší folklórny súbor, Boborland - všetko pre deti, huslista Filip Jančík, vranovskí heligonkári a country kapela Wandráci. Informovala o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková.
,,Kúpeľné dni teraz slávia svoje 10. výročie a my sme veľmi radi, že sa stali súčasťou kultúrneho leta Bardejovských kúpeľov. Mnohí klienti si rezervujú pobyt práve v čase ich konania, aby zažili ich atmosféru. Aj v tomto roku máme v tomto termíne vypredané kapacity. Podujatie je určené nielen klientom kúpeľov, ale aj širokej verejnosti a je spojené s tradičným jarmokom remesiel. Deti i dospelých poteší nielen kultúrny program, ale aj atrakcie, maľovanie na tvár, nafukovacie hrady, elektrické autíčka, predajné stánky a občerstvenie. Očakávame, že počas oboch dní príde spolu niekoľko tisíc návštevníkov“, povedala T. Šatanková.
Bardejovské kúpele sa stali cieľom nielen liečebných a relaxačných pobytov, ale chodí sa do nich tradične aj za kultúrou. V súčasnosti, až do 1. septembra 2013, sa v nich koná 59. ročník Medzinárodného hudobného leta. Počas tohto hudobného sviatku zaznie v spoločenskej sále hotela Astória spolu 10 koncertov slovenských, českých, poľských, ruských a rakúskych interpretov. V rámci nich opäť aj tri koncerty z tvorby bardejovského rodáka Bélu Kélera. Okrem pondelka sa konajú v lete na kolonáde denne, od 11:00 do 12:00 a od 16:30 do 18:00 hod., mimoriadne obľúbené pravidelné promenádne koncerty klasickej hudby.
,,Letnú sezónu zakončíme 1. septembra 2013 Alžbetínskym dňom na počesť cisárovnej Sisi. Okrem toho sa môžu návštevníci tešiť na výstavy kvetov, obrazov, plastík a ďalšie aktivity. Tohtoročná kúpeľná sezóna slávnostne začala v Bardejovských kúpeľoch 7. júna 2013, súčasťou otvorenia bolo po prvý raz aj posvätenie minerálnych prameňov, za účasti zástupcov cirkví v okrese Bardejov - rímskokatolíckej, gréckokatolíckej, pravoslávnej a evanjelickej.Premiéru už mal aj 1. pivný festival, spojený s prehliadkou dychových hudobných nástrojov. Bardejovské kúpele sú nielen oázou zdravia a kľudu, ale aj jedinečným miesto na aktívne trávenie času,“ povedala T. Šatanková.
Okrem kultúrno-spoločenských akcií je areál Bardejovských kúpeľov každý deň otvorený pre širokú verejnosť. Tá môže využiť vonkajší bazén s kapacitou areálu cca 700 osôb a v komplexe Wellness Spa má k dispozícii denne krytý bazén v čase 11.00-21.00 h. a saunový svet v čase 13.00-21.00 h. V stredu až nedeľu sú prístupné aj fitness, masáže a solárium v čase 13.00-21.00 h.
Bardejovské kúpele patria k trom najobľúbenejším, najnavštevovanejším a počtom 860 používaných lôžok k najväčším slovenským kúpeľom. V roku 2012 zamestnávali priemerne 265 osôb. Rozprestierajú sa na ploche 31 hektárov a vo vlastníctve spoločnosti je 34 objektov. Podľa zahraničných expertov majú Bardejovské kúpele najlepšie minerálne pitné pramene na Slovensku, podobné zložením prameňom vo francúzskom Vichy. Bardejovská minerálna voda je prírodná-liečivá, slabo až stredne mineralizovaná, hydrogén uhličitanovo-chloridová, sodná, železitá uhličitá, studená, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Zo všetkých slovenských kúpeľov majú Bardejovské najširšie indikačné zameranie. Liečia sa tu onkologické choroby, choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby z povolania, ochorenia obličiek a močových ciest, choroby pohybového ústrojenstva, ženské a nervové ochorenia.
Vychutnávala si ich na liečení v roku 1895 manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sisi, ktorej socha sa vyníma v kúpeľnom parku. Pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleóna (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského. Tá sa v Bardejovských kúpeľoch liečila v roku 1669 a jej reliéf slávnostne odhalili práve pri otvorení tohtoročnej sezóny.
Autor článku: Bardejovské kúpele