Prehriatie a tepelný úpal je ochorenie vyskytujúce sa hlavne v oblastiach s vyššou teplotou a je možné mu zabrániť.
Prehriatie vznikne ak sa organizmus nestačí ochladzovať pre extrémne vonkajšie podmienky alebo pre zvýšenú produkciu tepla v organizme. Ak dôjde k zlyhaniu automatického udržiavania telesnej teploty prichádza k vzniku tepelného úpalu.
Tepelný úpal býva sprevádzaný zlyhávaním dôležitých orgánov a postihnutím mozgu. Tepelný úpal rozdeľujeme na námahový (u mladých zdravých ľudí následkom extrémne zvýšenej alebo dlhodobej telesnej námahy) alebo klasický (častejší u starších a chorých ľudí, alebo ľudí vystavených vysokým vonkajším teplotám).
Spôsob vzniku
Prehriatie vznikne, ak telo vytvára alebo prijíma viac tepla ako je schopné odovzdať do okolia. V úvodnej fáze sa organizmus snaží o presun krvi z centrálnych častí tela do kože. Postupom času dochádza k zlyhaniu tepelnej regulácie, teplo sa prestane odvádzať z centra, teplota sa zvyšuje a vzniká tepelný úpal.
Odovzdávanie tepla do okolia prebieha 4 spôsobmi:
Dominantnými spôsobmi strát tepla z organizmu v teplom prostredí sú vyžarovanie (straty pomocou elektromagnetického vlnenia. Pri teplote vzduchu nižšej ako teplota tela je to asi 65 percent strát) a vyparovanie (straty tepla vyvolané odparovaním potu z povrchu tela, asi 30 percent strát). Pri 35 °C sa zastavuje vyžarovanie a ostáva jediný spôsob – vyparovanie. Pri cvičení je bežné, že tvorba potu dosahuje 1 – 2 l/h, ale pri 100 percentnej relatívnej vlhkosti ovzdušia sa zastavuje aj vyparovanie a organizmus stratí poslednú možnosť ochladzovania. V tomto momente dochádza k zrušeniu automatického udržiavania tepelnej rovnováhy organizmom a začína prehrievanie. Prehrievanie organizmu vedie k zníženiu prietoku krvi mozgom, srdcom, pľúcami a obličkami.
Bilancia tekutín
Skúste si vypočítať bilanciu tekutín podľa nasledovného vzoru:
výdaj tekutín: 1 – 1,5 l močením, 0,75 l dýchaním (v podobe vodných pár, aj keď sú v lete neviditeľné), 0,75 l potením v záhyboch kože aj bez viditeľného potenia, t. j. spolu 2,5 – 3 l. Ak sa potíme výrazne na tvári a po tele, straty vody môžu byť aj viac ako 5 litrov v priebehu 24 hodín.
príjem tekutín: ranný čaj 0,3 l, polievka na obed 0,3 l, dve kávy cez deň 0,4 l, v „suchej“ strave je asi 0,5 l vody – spolu 1,5 litra. Minimálny príjem vody by mal byť dva litre denne pokiaľ sa neudeje nič mimoriadne (bez zvýšenej telesnej námahy a teploty, teploty vzduchu do 22 °C, bez hnačiek a vracania). Pivo, víno, čierny čaj a káva sa do príjmu tekutín nezapočítavajú, pretože alkohol, teín a kofeín z čaju a kávy pôsobia močopudne a tak výdaj tekutín môže byť vyšší ako ich príjem (aj keď sa to po piatich pivách môže zdať neuveriteľné).
Výskyt, chorobnosť
V strednom podnebnom pásme sa predpokladá asi 2 – 20 úmrtí na 1 milión obyvateľov, úmrtnosť na tepelný úpal je 10 – 70 percent, s vyšším výskytom ak je liečba oddialená o viac ako 2 hodiny. Postihuje rovnako ženy aj mužov. Starší obyvatelia a novorodenci sú náchylnejší. Novorodenci a dojčatá nemajú vyvinuté termoregulačné mechanizmy, u starších ľudí sa podieľajú pridružené ochorenia, užívanie liekov, spomalená termoregulácia a slabšie sociálne zázemie.
Príznaky
Prehriatie
-
nešpecifické príznaky, môžu sa podobať horúčkovitému ochoreniu – chrípke
-
únavnosť a slabosť
-
nevoľnosť, vracanie
-
bolesti hlavy a svalov
-
závrate
-
svalové kŕče a bolesti
-
predráždenosť
-
zmeny tlaku krvi a rýchlosti tepu pri postavení (po sedení a ležaní),búšenie srdca
-
teplota do 41ş C
Tepelný úpal
-
ktorýkoľvek z príznakov vyčerpania z tepla
-
poruchy vedomia s náhlym nástupom
-
bizarné správanie, halucinácie, zmeny duševného stavu, zmätenosť, dezorientácia, bezvedomie
-
potenie (hoci zastavenie potenia je charakteristické pre tepelný úpal), ale hlavne ako neskorý príznak
-
suchá koža je prítomná u polovice pacientov, typicky pri úpale z nadmernej námahy
Podmieňujúce príčiny
ochorenia: srdcové ochorenia, kožné choroby (sklerodermia), rozsiahle popáleniny, dehydratácia, vracanie, hnačky, ochorenia žliaz s vnútorným vylučovaním (štítna žľaza, pankreas), neurologické choroby (Parkinsonizmus, neuropatie), delírium (pri užití drog, alkoholu), horúčka.
životný štýl: cvičenie v horúcom prostredí, nedostatok klimatizácie a ventilácie, nevhodné oblečenie (nepriedušné, tesné), nedostatočná aklimatizácia, znížený príjem tekutín, horúce prostredie (stany, pobyt v aute, saune, v kúpeľoch).
užívané lieky a drogy: lieky na vysoký tlak a poruchy rytmu srdca, lieky na odvodnenie, lieky na choroby žalúdka a čriev, alkohol, lieky proti alergii a na psychické ochorenia, budivé drogy.
rizikové faktory: obezita, poruchy vylučovania vody a solí.
Prvá pomoc – liečba
-
preniesť postihnutého do chladného prostredia
-
uložiť do ležiacej alebo pololežiacej polohy
-
byť v telesnom a v duševnom pokoji
-
začať s chladením akýmkoľvek spôsobom:
-
potierať vlažnou vodou a ovievať na urýchlenie odparovania. Studená voda nie je vhodná, spomaľuje vydávanie tepla kožou vyžarovaním
-
vložiť vrecká s ľadom zabalené do uteráka ku krku, do podpazušia a slabín
-
postihnutého prikryť vlhkou plachtou
-
-
podávať hypotonickú nesladenú a neprichutenú minerálnu vodu riedenú vodovodnou vodou:
-
po dúškoch v takom množstve, aby mal moč len svetložltú farbu a bol bez zápachu. Tmavší moč svedčí o nedostatku tekutín. Tekutiny podávať tak, aby nenastala nevoľnosť.
-
ak sa ťažkosti nezmiernia po 30 minútach konzultovať lekára, alebo zdravotné operačné stredisko
-
-
pri zmätenosti, alebo bezvedomí volať záchrannú službu
Prevencia
-
piť tekutiny už 24 hodín pred ohlásenými horúčavami
-
piť veľa tekutín už od rána (po nočnom potení a smäde)
-
nepiť studené nápoje (telo najprv musí zvýšiť ich teplotu a až potom sa odparujú)
-
pri potení sa ovievať (zvyšuje to účinnosť potenia) alebo použiť ventilátor
-
nezdržiavať sa na priamom slnku
-
vetrať len skoro ráno, alebo neskôr večer, cez deň neotvárať okná
-
vo väčších mestách využiť nákupné centrá a banky na posedenie cez deň a ochladenie
-
skrátiť varenie a pobyt v kuchyni
-
obmedziť alkohol a veľmi sýte jedlá
-
„zatepliť“ paneláky, izolácia znižuje aj teploty počas horúčav, nielen únik tepla v zime
-
nehanbiť sa za častejšie močenie, je to dôkaz správneho pitného režimu
-
obliekať si ľahký vzdušný odev svetlých farieb. Nahota vás pred teplom neochráni, ale vrstva vzduchu pod odevom áno
-
krátke sprchovanie vo vlažnej vode (aj 2 – 3-krát denne) pomôže udržiavať tepelnú rovnováhu
-
aklimatizácia na horúce prostredie vyžaduje 90 minút cvičenia denne po dobu 1 týždňa
-
pri telesnej námahe a cvičení dbať na prívod tekutín, napr. hypotonické minerálne vody (označenie na etikete): 400 – 500 ml pred cvičením, počas cvičenia 200 – 300 ml
-
monitorovať straty hmotnosti pred a po cvičení. Strata viac ako 7 percent telesnej hmotnosti znamená závažnú dehydratáciu. V cvičení pokračovať až po nadobudnutí predchádzajúcej hmotnosti. Strata 5 – 6 percent znamená strednú stratu tekutín. Doplniť a pokračovať v nižšom tempe. Strata 2 – 3 percentá znamená ľahkú stratu tekutín. Pokračovať až po obnovení predchádzajúcej hmotnosti.
Autor článku: doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD., časopis Bedeker zdravia