Viete ako si pripraviť ľubovníkový olej, ktorý pomáha pri ochoreniach kože, bolestiach nervového pôvodu a bolestiach kĺbov? Vedeli ste, že na poruchy spánku a nespavosť je dobrá valeriána, chmeľ a a tiež ľubovník? Máte pocit, že sa vám zhoršuje zrak alebo sú vaše oči príliš citlivé? Skúste čaj s očianky... Poradíme, pomôžeme.
Nová kniha Naše liečivé rastliny obsahuje v sebe zdravie z prírody. Okolo nás rastú liečivé rastliny s blahodarnými účinkami na náš organizmus. Ich spoznávanie, zber a používanie je súčasťou tradičného a osvedčeného ľudového liečiteľstva.
Tento sprievodca vás naučí liečivé rastliny:
– správne určiť, a to pomocou podrobného opisu a 360 farebných fotografií a kresieb
– zbierať, sušiť a skladovať
– využívať vo forme čajov, mastí a tinktúr
Iba na Zzz.sk si môžete prečítať niekoľko tipov z tejto užitočnej knihy:
Domáca bylinková lekáreň
Zostaviť si z rastlín domácu lekáreň je celkom jednoduché. Podľa nasledujúcich základných receptov si pripravte napríklad olej, ocot či tinktúru. Zbierajte vlastné skúsenosti a zacítite, ako dobre vám padne urobiť niečo pre vlastné zdravie.
Príprava čaju
Čaje sú vodnaté výťažky rastlín. Podľa toto, ako účinné látky najlepšie prechádzajú do vody, zalievame rastlinné časti horúcou alebo studenou vodou. Napríklad slizové látky listov a kvetov slezu sa v horúcej vode veľmi rýchlo rozložia. Preto ich zalievame studenou vodou a necháme ich najmenej pol hodiny, lepšie dve až tri hodiny, lúhovať pri izbovej teplote. Potom jemne a šetrne rozvinú svoj účinok.
Ak chceme pripraviť čaj z tvrdších častí rastliny, napríklad z kôry či koreňov, mierne ich povaríme asi 15 minút. V tom čase sa rozvinú všetky účinné látky a uvoľnia vo vode.
Už dlhé roky si pripravujem veľmi slabé čaje. Sú dobre stráviteľné, lepšie chutia a majú veľmi jemný, mierny účinok. Vezmem malé množstvo čerstvých alebo sušených častí rastlín medzi tri prsty a zalejem ich asi 250 ml horúcej vody. Voda asi pred piatimi minútami ešte vrela a uvoľnené vápno sa už usadilo. Je to najmä pre čerstvé rastlinné časti oveľa šetrnejšie ako vriaca voda. O čo tvrdšia je časť rastliny, o to dlhšie treba nechať lúhovať. Kvetom stačia tri minúty, listy a stonky potrebujú asi päť minút, kôra a drevnaté časti desať minút.
Plody obsahujúce éterické oleje, napríklad rascu či borievku, by sme mali pred sparením rozmliaždiť či rozdrviť. Aby neunikli éterické oleje, lúhovaný čaj prikryjeme. Pred odkrytím poklopkáme na vrchnák, aby kvapky padli do nádoby.
Čaj, aj zo sušených bylín, by sme mali vždy čerstvo pripraviť, aby nenastal rozklad účinných látok. Samozrejme, môžeme ho pripravovať aj z čerstvých častí rastliny. Chutí sviežejšie, vitálnejšie a živšie. Jednoducho pritom experimentujeme s množstvom a vezmeme toľko čerstvých byliniek, aby nám čaj chutil i prospel.
Uplatnenie čaju
Čaje nie sú iba na pitie. Môžeme ich použiť na rôzny spôsob a účel.
Na kloktanie dáme čaj schladiť na vlažnú teplotu. Potom kloktáme napríklad pri bolesti hrdla s výťažkom z čiernohlávka obyčajného (s. 150) alebo pri zápaloch ďasien čajom z nátržníka husieho (s. 146).
Rany, malé poranenia či akné môžeme ošetriť vychladnutým čajom. Urobíme napríklad dvojnásobne silný čaj ako zvyčajne z pamajoránu obyčajného (s. 134) a dáme ho vychladnúť. Potom doň namočíme bavlnenú vreckovku alebo gázu a napadnuté miesto opatrne kruhovito šúchame. Čaj očisťuje, podporuje prekrvenie a podnecuje hojenie.
Pri zmliaždeninách, hematómoch či podvrtnutiach urobíme vlhký zábal alebo obklad. Kus bavlnenej látky namočíme do koncentrovaného vychladnutého čaju (napr. z komonice lekárskej, s. 126), vyžmýkame a priložíme na poranené miesto. Zábal možno pokojne nechať pôsobiť aj zopár hodín. Najlepšie je zafixovať ho gázovým ovínadlom. Nepoužívajte plastové vrecúška, aby bol zabezpečený prístup vzduchu.
Bylinkové vrecúška
Ešte intenzívnejšie účinky ako čaj má bylinkové vrecúško. Slúži najmä na to, aby sa rastlinné sily pomocou príjemného tepla po dlhší čas prepravovali do kože. Pomáha to pri reumatických bolestiach, artróze i pri bolestiach zubov. Niekedy poslúži bylinkové vrecúško aj na zmäkčenie, dozrievanie a vytratenie vredov (napr. komonica lekárska, s. 126, či ľanové semená, s. 114). Z gázy, ľanového či bavlneného plátna ušijeme malé vrecúško, asi vo veľkosti miesta, ktoré chceme prikryť. Napcháme ho bylinkami, dobre uzavrieme a ohrievame 5 – 10 minút vo vodnej pare – napr. v tlakovom hrnci. Potom starostlivo prekontrolujeme teplotu, aby sme sa nepopálili, a vrecúško opatrne položíme na miesto, ktoré chceme ošetriť. Omotáme ho uterákom či šálom, aby sa teplota dlhšie udržala.
Kúpele nôh a rúk
Aj kúpele nôh a rúk spočívajú na čajových prípravkoch. Za dve hrste byliniek zalejeme dvoma litrami vody, necháme zovrieť, prikryjeme a necháme lúhovať a chladiť, kým kúpeľ nedosiahne teplotu, aby sme doň mohli ponoriť ruky či nohy. Kúpeme ich medzi plávajúcimi rastlinkami, alebo ich precedíme. Dôležité je, aby boli nohy pokryté vodou až nad členky. Teplý kúpeľ nôh (napr. s rebríčkom obyčajným, s. 26) je dobrodením pri studených nohách, poruchách zaspávania, bolestiach hlavy či menštruačných ťažkostiach. Ustaté a opuchnuté nohy budú vďačné za vlažný kúpeľ v palinovom odvare (s. 42).
Kúpele nôh a rúk si robíme večer, uvoľníme sa pritom, počúvame peknú hudbu – alebo si prečítame niečo o rastlinách. Vzápätí zabalíme nohy do teplého suchého uteráka a dožičíme si ešte trocha oddychu na záver dňa.
Inhalácia a potná kúra
V čase, keď hrozí prechladnutie, pri bolestiach hlavy či problémoch s vedľajšími dutinami sú inhalácia (naparovanie) a potná kúra starými a osvedčenými domácimi prostriedkami – napr. rumančekom kamilkovým (s. 124). Pripravíme si misu a veľký uterák, ktorý prikryje súčasne hlavu a nádobu. Dáme zovrieť 1 – 2 litre vody (podľa veľkosti nádoby). Na liter vložíme do misy za hrsť rumančekových kvetov a zalejeme ich vriacou vodou. Potom si uterákom prikryjeme hlavu i nádobu a rumančekovú vôňu zhlboka vdychujeme cez ústa a nos. Predkloníme sa nad povrch vody na takú vzdialenosť, aby nám bola teplota príjemná. Inhalujeme 5 až 10 minút. Po skončení inhalácie udržujeme hlavu v teple, jemne si nakrémujeme pokožku tváre a doprajeme si trocha odpočinku.
Celkové kúpele
Na celkový kúpeľ zalejeme 50 g sušených alebo 150 g čerstvých rastlinných častí dvoma litrami horúcej vody, prikryjeme a necháme lúhovať minimálne desať minút. Medzičasom si napustíme vodu na kúpanie. Bylinky precedíme, výluh nalejeme do vane a ľahneme si do nej. Po kúpeli si naordinujeme odpočinok v posteli a snívame.
Zmes kvietkov
Niekedy sa široko-ďaleko rozprestierajú a rozvoniavajú pestrofarebné kvety v prekypujúcom množstve. Žiaľ, často prirýchlo odkvitnú a je veľká škoda ich len tak zahodiť. Vytvoríme si z takýchto kvetov voňavú zmes. Ako? Vysušíme kvety intenzívnych farieb a dobrej vône. Zmiešame ich vo väčšej miske a na liter zmesi nasypeme asi jednu lyžicu prášku z koreňa kosatca. Predávajú ho v obchodoch s bylinkami či v lekárni. Zafixuje farby kvetinkovej zmesi a postará sa o to, aby dlhšie vydržala ich aróma.
Zmes kvetov spolu s kosatcovým práškom dáme asi na štyri týždne do nádoby, aby všetko spolu dobre presiaklo. Nádobu dobre uzavrieme a pravidelne ju pretriasame. V peknej sklenej nádobe budú farby ešte dlho žiariť a vôňa kvetov sa postará o príjemnú klímu v miestnosti.
Voňavé vankúšiky
Aromatické bylinky môžeme nasypať aj do jednoduchého či pekne vyšívaného ľanového vankúšika. Ak ho naplníme chmeľom (s. 94), osladí nám popoludňajšie zdriemnutie či uľahčí večerné zaspávanie.
Tinktúry
Na tinktúru extrahujeme čerstvé či sušené časti rastlín alkoholom (pozri prebal knihy vzadu). Alkoholický extrakt je silnejší a obsahuje viac účinných látok ako vodnatý čaj. Alkohol je okrem toho aj konzervačný prostriedok. Takýto výťažok má trvanlivosť zväčša tri až štyri roky. Ten, kto napríklad na cestách nemá čas ani príležitosť uvariť si čaj, môže užiť zopár kvapiek tinktúry v pohári vody.
V lekárňach sa pripravujú tinktúry so 70-percentným alkoholom. Sú pomerne drahé a pre vlastnú potrebu nie sú nutné. Na tinktúry, ktoré si pripravíme sami, stačí ovocná či ražná pálenka, za predpokladu, že obsah alkoholu je asi 40 %.
Ak si chceme sami pripraviť tinktúru, potrebujeme dobre uzatvárateľný pohár so širokým otvorom a závitovým viečkom, asi 40-percentný alkohol a časti rastlín. Na tinktúru zo sušených rastlinných častí vezmeme 10 g a zalejeme ich 90 ml alkoholu. Ak použijeme čerstvé rastliny, vezmeme minimálne dvojité množstvo rastlinných častí. Listy, kvety, plody alebo aj korene dáme do pohára, zalejeme ich alkoholom a pohár dobre uzavrieme.
Výťažok necháme štyri týždne lúhovať na svetlom mieste pri izbovej teplote, nie však na slnku. Denne ho pretrasieme, potom prefiltrujeme. Poslúži nám na to jednoduché sitko, gáza alebo kávový filter, ktorý vopred navlhčíme trochou vody. Zostatok dobre povytláčame, a ak máme kompost, dáme ho naň. Hotovú tinktúru nalejeme do čistých hnedých fľaštičiek s kvapkadlovou zátkou, opatríme ich názvom a dátumom a uskladníme na chladnom a tmavom mieste. Ako sme už spomenuli, môžeme ich držať aj viac rokov. Tinktúry užívame po kvapkách, alebo zriedené s vodou v pomere 1 : 5 aplikujeme zvonka na preplachy či obklady.
Oveľa viac sa dozviete v novinke Naše liečivé rastliny.
Autor článku: Vyvateľstvo Ikar