Liga za duševné zdravie SR si kladie za cieľ meniť postoje slovenskej verejnosti a znižovať stigmatizáciu ľudí s duševnými poruchami. Je strešnou organizáciou rôznorodých občianskych združení, odborníkov, pacientov a príbuzných. Pred dvomi rokmi sme vydali edukačné materiály o duševných poruchách detí. Tohtoročná informačná kampaň pre verejnosť je zameraná na duševné zdravie detí.
Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia organizuje Liga informačnú kampaň, na zvyšovanie povedomia slovenskej verejnosti o duševnom zdraví. Súčasťou kampane je celonárodná Zbierka DNI NEZÁBUDIEK, aby sa vyzbierané peniaze mohli rozdeliť do slovenských regiónov na projekty, ktoré pomáhajú ľuďom s duševnými poruchami.
Desiate výročie celonárodnej zbierky „Dni nezábudiek“
Liga za duševné zdravie už desať rokov informuje počas kampane ľudí o dôležitosti duševného zdravia, ale ukazuje sa, že prevenciu treba začať u detí. Okrúhle desiate výročie oslávime krásnymi projektmi pre deti, ktoré pripravujeme už niekoľko rokov s našimi odborníkmi.
Celoslovenská Zbierka DNI NEZÁBUDIEK 2013 na podporu prevencie duševného zdravia detí
- Podporte nové projekty, ktoré budú pomáhať našim deťom:
- Školenia učiteľov o duševnom zdraví detí
- Zippy´s friends, projekt pre deti vo veku 5 – 7 rokov
- Okrúhle stoly o duševných poruchách u detí na webovej stránke LDZ SR
- Interaktívne stretnutia s psychológom pre stredoškolákov
- Prieskum o duševnom zdraví s Nadáciou Orange
- Výstava výtvarných prác detí a dospelých s duševnými poruchami v Galérii 19 v Bratislave od 26.9. do 24.11.2013, ktorá odštartuje Festival duševného zdravia s bohatým sprievodným programom ( viac podrobností na www.galeria19.sk)
Do Zbierky DNI NEZÁBUDIEK sa môžete zapojiť tromi spôsobmi:
- kúpou malej modrej nezábudky v uliciach Slovenska od 20.9. do 24.9.2013
- zaslaním SMS na číslo 833 v hodnote 2,- Eurá do 31.10.2013
- trvalým príkazom alebo zaslaním sumy na čísla účtov LDZ SR: 4040154029/3100 a 20266500/6500
Podporte Zbierku DNI NEZÁBUDIEK a kúpte si modrú nezábudku od našich dobrovoľníkov alebo pošlite SMS na číslo 833.
V dňoch 20. až 24. septembra si môžu ľudia na celom Slovensku zakúpiť za dobrovoľný príspevok malú modrú nezábudku, ktorá je symbolom duševného zdravia. Nezábudky budú rozdávať dobrovoľníci, členovia združení alebo študenti stredných škôl v mnohých mestách na Slovensku. Zbierku je možné podporiť aj zaslaním SMS na krátke číslo 833 v sieti všetkých operátorov v hodnote 2,- € alebo finančným príspevkom zaslaným na účty LDZ SR.
Duševné poruchy nemusia ovládať život pacienta, sú dnes dobre liečiteľné. Bez duševného zdravia neexistuje zdravie. Pomôžte ľuďom so skúsenosťou s duševnou poruchou vrátiť sa k práci a k rodine! Pomôžte rodičom a učiteľom, aby lepšie porozumeli problémom svojich detí. Ak má dieťa duševné problémy, trpí. Spolu s ním trpia rodičia, lebo si myslia, že zlyhali. A navyše trpia aj učitelia, lebo sa narúša vzdelávací proces. Ak sa nájde príčina a dieťa sa včas dostane k odborníkovi, všetkým sa uľaví a môžu situáciu spoločne zvládnuť. Chceme mať zdravšie deti, spokojnejších rodičov – chceme zdravšie Slovensko.
Ako pomáha Zbierka Dni nezábudiek
Na Slovensku chýbajú denné stacionáre a rehabilitačné strediská pre deti, a je nedostatočný počet služieb denných stacionárov a rehabilitačných stredísk, krízových centier, chránených a podporovaných bývaní, chránených a podporovaných zamestnaní. Komplexná starostlivosť na Slovensku buď chýba alebo je neúplná. Počas desiatich rokov sme sa venovali rôznym témam, ale prevencia je najdôležitejšia. Preto v tomto roku rozbiehame veľa projektov pre deti a pozornosť venujeme zdravej detskej duši. Zo zbierky budú podporené projekty všetkých zúčastnených združení a tak ostanú peniaze v regiónoch Slovenska. Zároveň aj tie celoslovenské projekty, ktoré realizujeme v tomto roku (sú popísané vyššie v texte).
Zdravie je naša najväčšia hodnota
Bez duševného zdravie nie je celkové zdravie. V našej verejnosti sú rozšírené mýty a nepravdy o duševných poruchách a tie stigmatizujú ľudí, ktorí majú skúsenosť s duševným utrpením. Duševné poruchy sa dajú liečiť a je možný návrat do bežného života.
Pomôžte aj vy! Nezabúdajte na svoje duševné zdravie.
Autor článku: Ing. Olga Valentová