Nový spôsob užívania antibiotík podávaných v slamke dnes prezentovali v Bratislave zástupcovia zdravotníckej obce. Aplikačný systém má umožniť jednoduchšie a bezpečnejšie podávanie liekov prispievajúce k správnemu dodržaniu stanovenej liečby, najmä u detí ale aj dospelých a geriatrických pacientov.
Odhaduje sa, že 20 až 80 percent liekov je užívaných nesprávne - liečbu pacienti často ukončia predčasne, neužívajú lieky v správnych dávkach a podobne. Po stanovení správnej diagnózy je pre úspešnosť liečby veľmi dôležitá disciplinovanosť pri užívaní liekov - dodržiavanie určenej dávky, časového odstupu a doby liečby, povedal dnes na tlačovej besede pediater Fakultnej nemocnice Bratislava Martin Brezina. U detí podľa neho veľakrát eliminuje užívanie antibiotík aj ich "zlá" chuť.
Práve tieto problémy rieši nový spôsob aplikácie antibiotík, ktoré sú podávané v slamke. Slamka obsahuje presnú dávku lieku, ktorý je obsiahnutý v malých granulkách. Tie sú obalené obalom s neutrálnou chuťou. Pred užitím sa zo slamky stiahne obal, dieťa liek vypije s nápojom, ktorý obľubuje - čajom, malinovkou alebo džúsom. V ústach granule cítiť ako perlivé bublinky a pacient ich vypije s prvým dúškom. Prieskum na klinikách v Nemecku a Poľsku ukázal, že napríklad u detí vo veku dvoch až štyroch rokov 91 percent z nich bezproblémovo dodržalo užívanie liekov formou slamky, pri sirupe to bolo o 23 percent detí menej. Z rodičov hodnotilo prípravu lieku formou slamky ako jednoduchú 82 percent, u sirupu 31,8 percenta.
Formou slamky môžu užívať antibiotiká predovšetkým pacienti s bronchitídou, zápalom priedušiek, infekciami horných a dolných dýchacích ciest, alebo infekciami močového mechúra, kože a mäkkých tkanív.
Autor článku: TASR