Fragment ľudského proteínu bráni vírusom chrípky, vrátane vtáčej, infikovať bunky a je prísľubom pre budúcnosť, ak sa uskutočnia laboratórne skúšky, informovali v stredu americkí vedci.
Výskumníci z Univerzity vo Wisconsine informujú o svojom objave peptidu v odbornom časopise Journal of Virology. Ich nález by mohol viesť k celkom novému protichrípkovému lieku, ktorý by odvrátil hrozbu celosvetovej epidémie.
V skúškach na myšiach a laboratórnych kultúrach molekula poskytla úplnú ochranu pred infikovaním vírusmi chrípky, vrátane jej smrteľného variantu H5N1. Zastavila tiež šírenie vírusov u zvierat, ktoré sa nachádzali v raných štádiách infekcie.
Spomínaná molekula známa ako "vstupná blokáda" je fragment väčšieho ľudského proteínu, ktorý napomáha pri prechode cez membrány. "Útočí na celkom inú časť životného cyklu vírusu" ako súčasné protivírusové lieky, informuje spoluautor štúdie Curtis Brandt z Univerzity vo Wisconsine. "Vírus sa nedostane do bunky. Peptid blokuje úplne prvý krok infekcie," dodal.
Súčasné lieky proti chrípke nepôsobia proti samotnej infekcii, ale znižujú dĺžku priebehu ochorenia a zmierňujú ho.
Autor článku: TASR