Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzvala dnes vlády krajín sveta, aby zlepšili kvalitu vzduchu vo svojich mestách.
Podľa organizácie v dôsledku znečisteného ovzdušia predčasne ročne zomrú približne dva milióny ľudí, pričom polovica z nich pochádza z rozvojových krajín.
Zredukovanie priamych emisií tuhých látok s priemerom menším ako 10 mikrometrov, známych ako PM10, by mohlo ročne zachrániť viac ako 300.000 ľudských životov, vyplýva zo stanoviska vydaného v regionálnom úrade WHO v Manile.
Znečisťujúce častice PM10 vznikajú spaľovaním fosílnych, ale aj iných typov palív. Ich čiastočky sú príliš malé na to, aby ich odfiltroval nos či hrdlo a tak sa usadzujú v pľúcach, kde spôsobujú zdravotné problémy.
WHO v stanovisku zdôraznila, že vo veľkom počte miest priemerná hladina PM10 presahuje 70 mikrogramov na meter kubický. Najnovšie smernice WHO pritom vyzývajú v rámci prevencie zdravia obyvateľstva na zníženie tejto hladiny na 20 mikrogramov na meter kubický.
Na základe takéhoto zníženia by mohla klesnúť aj spomínaná úmrtnosť ľudí o 15 percent, uviedla riaditeľka WHO pre životné prostredie a verejné zdravotníctvo Maria Neirová. S tým by tiež mohli poklesnúť globálne náklady na liečbu ochorení spôsobených respiračnými infekciami, srdcových ochorení a rakoviny pľúc.
V spomínaných smerniciach WHO ďalej vyzýva na zníženie hladiny ozónu vo vzduchu zo 120 na 100 mikrogramov na meter kubický, ako aj na zníženie limitov dioxínu zo 125 na 20 mikrogramov na meter kubický.
Autor článku: TASR