V lekárňach by mal byť túto chrípkovú sezónu dostatok očkovacích látok proti chrípke. Zatiať bolo distribuovaných okolo 480 tisíc vakcín a ďalšie sú už objednané. "Tento rok bude v porovnaní s minulým o 200 tisíc vakcín viac," uviedla na dnešnej tlačovej besede Margaréta Sláčiková, vedúca odboru kontroly infekčných ochorení Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZSR).
Pre chrípku je charakteristická každoročná sezónnosť. Tá začína 1. októbra a končí 30. apríla, pričom najvyšší vzrast ochorení je zaznamenaný v decembri a koncom januára. Minulý rok svojím priebehom odborníkov prekvapil. "Vlaňajšia sezóna sa podstatne líšila od predchádzajúcich. Počet ochorení bol podstatne nižší a neprišlo ani k celoplošnej epidémii," vysvetlila epidemiologička.
Úrad verejného zdravotníctva zatiaľ nevie, ako sa v tomto smere budú vyvíjať najbližšie mesiace. Za ostatné dva týždne zaznamenali pomerne prudký nárast ochorení u obyvateľstva. Podľa vyjadrení ale nejde o chrípku, ale o iné vírusy, ktoré vyvolávajú respiračné ochorenia.
"Najúčinnejším spôsobom, ako sa pred chrípkou brániť, je očkovanie," prízvukovala Sláčiková. Zaočkovaný človek by nemal vôbec ochorieť, prípade bude mať oveľa miernejšie príznaky bez možných komplikácií. Najvhodnejším obdobím na aplikovanie vakcíny je október až november, ľudia môžu svojich lekárov navštíviť aj počas prepuknutia epidémie. "V tomto prípade ale pacient riskuje, že ho vakcína dostatočne neochráni," doplnila vedúca odboru.
Na Slovensku každoročne stúpa počet pacientov, ktorí sa očkovaním chránia proti tomuto vysokoinfekčnému ochoreniu. Zaočkovanosť od roku 1996 vzrástla z 1,8 percent na súčasných 11,4 percent. "Stále je to však v porovnaní s ostatnými krajinami podstatne nižšie," povedala Sláčiková. Najlepšie na tom z európskych štátov sú Nemecko, Španielsko, Taliansko, Holandsko a Veľká Británia, kde sa takýmto spôsobom chráni vyše 20 percent populácie. Cieľom je podľa Sláčikovej je dosiahnuť aspoň 30 percent celkovej populácie.
Očkovanie je vhodné najmä pre deti predškolského a školského veku, medzi ktorými je každoročne najvyššie percento prípadov. Ďalej starí ľudia a pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami, cukrovkou, respiračnými ochoreniami alebo poruchou obličiek.
Deti od 6 mesiacov do 12 rokov, rovnako ako rizikové skupiny obyvateľstva a ľudia starší ako 59 rokov majú očkovanie zadarmo. Ostaní po predložení receptu v lekárňach zaplatia okolo 210 korún.
Autor článku: TASR