Pri týchto zážitkoch môžeme na sebe spozorovať – zvýšenie pulzu a krvného tlaku, zrýchlené dýchanie až dýchavičnosť, prehriatie kože s pocitom zčervenania , nevoľnosť a iné neobvyklé pocity. Všetky tieto reakcie, ktoré sa odohrávajú v organizme sú výsledkom pôsobenia stresových hormónov , ktoré sa uvoľňujú do krvného obehu ako odpoveď na stresové podnety.
Musíme ale skonštatovať: Stres patrí k životu, pomáha nám prežiť, zvýšiť výkon, ba niekedy prekonať aj samých seba .
Význam slova stres sa často používa v pejoratívnom slova zmysle, väčšina ľudí vníma stres ako niečo negatívne (často používame výraz - “som v strese, je to stresujúce“). Nezriedka sa výraz stres používa nesprávne a zamieňa s podnetom, ktorý vlastne stres vyvoláva (stresor). Napríklad skúšková situácia je stresor, a až reakcia na ňu sa môže pre niekoho stať stresom. Stres je reakcia organizmu na akúkoľvek nadmernú záťaž, ktorá v danom momente je organizmom vnímaná ako nadmerná. Škodlivým sa stáva nadmerné množstvo záťaže, ktorá môže byť aj menšej intenzity ale trvá dlho (dlhotrvajúci tzv . chronický stres), alebo náhle vzniknuté neočakávané situácie so silným emocionálnym nábojom (pozitívny stres – eustres, negatívny stres-distres).
Ak množstvo a miera stresu prekročí naše individuálne adaptačné schopnosti zvládnuť určitú záťaž, určité situácie, rovnováha organizmu sa naruší. Vyváženosť medzi napätím a uvoľnením, aktivitou a pasivitou, výkonom a zotavením je porušená, nastáva stav disharmónie. Tento stav disharmónie sa môže prejaviť pocitmi vyčerpania , únavou, predráždenosťou, nepokojom, depresiou, bezmocnosťou, beznádejou, úzkosťou, ale i rôznymi telesnými problémami a poruchami . Najčastejšie sú to poruchy spánku a apetítu, „psychosomatické“ poruchy, bolesti hlavy, sexuálne poruchy. Svalové napätie v oblasti krčnej chrbtice môže tiež súvisieť s nadmerným množstvom stresu. v bežnom živote sa nadmerný stres prejavuje predráždenosťou alebo plačlivosťou, znížením pozornosti až nesústredenosťou, horším pracovným výkonom, úrazovosťou. To môže mať za následok zvýšenú nehodovosť a chorobnosť, zvýšenú absenciu v práci . Mnohí kompenzujú tieto prejavy zvýšeným počtom vyfajčených cigariet, nadmernou konzumáciou alkoholu a v poslednom čase aj užívaním drog, čo môže viesť až ku závislosti .
v nasledujúcom článku sa bližšie zoznámime s prejavmi správania, ktoré stresové situácie vyvolávajú, alebo provokujú („prostresové“ správanie). Oboznámime Vás tiež s protistresovým správaním - stratégiami zvládania stresových situácií, technikami prevencie a predchádzania stresu.
Ak Vás táto problematika zaujíma , alebo máte problémy so stresom a nechcete sa s tým trápiť sami , na našom pracovisku sú odborníci , ktorí Vám pomôžu zvládnuť aktuálny stres a naučia Vás ako predchádzať stresu.
Autor článku: PhDr. Pavla Nôtová CSc.