Detí, ktoré majú problém so všami je v poslednej dobe toľko, ako reklám v komerčnej televízii. Na otázku, prečo ich je tak veľa, sa dá odpovedať len ťažko. Môže ísť o nedbanlivosť niektorých rodičov, o rezistenciu na pesticídne prípravky alebo kamarátske požičiavanie čiapok, šiltoviek alebo hrebeňov.
Základné informácie, ktoré by ste mali o všiach vedieť je, že dospelá vša meria 2 – 3 mm. Neskáče ani nelieta. Z hlavy na hlavu sa dostáva tak, že prelezie. Vši sa pohybujú rýchlo a preto môžu preliezť medzi vlasmi aj pri veľmi krátkom kontakte, akým je napríklad objatie.
Základné informácie, ktoré by ste mali o všiach vedieť je, že dospelá vša meria 2 – 3 mm. Neskáče ani nelieta. Z hlavy na hlavu sa dostáva tak, že prelezie. Vši sa pohybujú rýchlo a preto môžu preliezť medzi vlasmi aj pri veľmi krátkom kontakte, akým je napríklad objatie.
Životný cyklus vší
Dospelá vša za deň nakladie 3 - 4 vajíčka, ktoré lepí na vlasy tesne k pokožke. Následne po 7-10 dňoch sa z vajíčka vyliahne vša, ktorá dorastie do dospelosti v priebehu 7 – 10 dní. Takto novo dorastená generácia vší kladie opäť šesť vajíčok denne.
Práve kvôli tomuto životnému cyklu sa odporúča zopakovať ošetrenie proti všiam po siedmich dňoch, keď sú hnidy už vyliahnuté, no nie sú dospelé a nemôžu klásť vajíčka.
Prečo sú vši také odolné?
Úrad verejného zdravotníctva SR uvádza, že vši sú v súčasnosti preto tak rozšírené, lebo si vytvorili rezistenciu na odvšivovacie prostriedky. Vajíčka sú chránené voskovitým obalom a k vlasom sú prilepené pevným tmelom. Práve preto sa odporúča používať prostriedky, ktoré zmäkčia tento tmel a hnidy tak možno z vlasov vyčesať.
Ako funguje Lice Out?
Kompletná súprava proti všiam LiceOut neobsahuje pesticídy ale zmäkčovadlá, ktoré zničia ochranný, voskový obal vší a hníd a spôsobia ich smrť dehyratáciou. Ďalšou účinnou látkou sú éterické oleje ylang ylang, eukalyptus a tea tree olej, ktoré preniknú do respiračných otvorov vší a udusia ich.
Ako sa zbaviť vší?
V prvom kroku je potrebné vlasy poriadne rozchlpiť a rozčesať, následne naneste na vlasy roztok a prečešte vlasy, aby sa dostal všade a nechajte ho pôsobiť 20 minút. Pomocou hrebeňa odstráňte hnidy aj vši a po každom prečesaní očistite hrebeň a utrite ho do servítky. Hrebeň v balení je biely, takže zbadáte každú všu aj hnidu a nebudete ich zanášať naspäť do vlasov. Nakoniec aplikujte Liceout šampón a po 10 minútach opláchnite teplou vodou a vyčešte, aby ste nezabudli na žiadnu všu alebo hnidu.
Prevencia
Odporúčame vám prezliecť posteľnú bielizeň a oprať čiapku aj bundu. Platí však, že vši bez krvi a tepla ľudskej pokožky do 24 hodín zomierajú. Vši preto dobrovoľne nepreliezajú na návliečky. Napriek tomu pri ošúchavaní hlavy o vankúš sa môže stať, že sa vša zachytí aj na vankúši.
Ako prevenciu môžete použiť aj tea tree olej, ktorý kvapnete do šampónu pri umývaní vlasov.
Viac informácií nájdete na www.liceout.sk
Zdroj: Regimed s.r.o.