Na Slovensku objektívne chýbajú zubní lekári. V mestách je situácia lepšia, ale na vidieku a v niektorých regiónoch horšia. „Vďaka zubným lekárom, ktorí stále pracujú, hoci by pokojne mohli oddychovať na dôchodku, na Slovensku nie je katastrofálny deficit stomatológov,“ hovorí Igor Moravčík, prezident Slovenskej komory zubných lekárov.
V akademickom roku 2015/2016 na slovenských lekárskych fakultách odbor zubné lekárstvo úspešne ukončilo 93 študentov. V registri zubných lekárov, ktorý vedie SKZL, bolo k januáru 2017 registrovaných 3 536 zubných lekárov a menej ako 26 rokov malo 90 z nich (2,5 %). Naproti tomu viac ako 60 rokov malo 1 307 lekárov v registri, čo je takmer 37 % zubných lekárov, ktorí môžu na Slovensku vykonávať prax. Ďalej 666 registrovaných má vyše 65 rokov (takmer 19 %), a 213 (6%) malo 70 a viac rokov.
Pre otvorený pracovný trh pre občanov EÚ viac absolventov zubného lekárstva zo SR odíde, ako príde. Riešením by teda mohli byť občania z krajín mimo EÚ. Od minulého roku platí pre uznávanie vzdelania absolventov „z tretích krajín“ Metodické usmernenie 36/2016, ktoré vydalo Ministerstvo školstva.
O uznanie vzdelania sa na Slovensku najviac uchádzajú zubní lekári z Ukrajiny a Ruska. Avšak lekári zo zahraničia neostávajú na Slovensku dlhodobo, odchádzajú. Je potrebné hľadať dlhodobé riešenie. A i keď sa mnoho mladých a nadaných ľudí hlási na lekársku fakultu na odbor zubné lekárstvo, nie všetci môžu študovať. Štúdium je totiž finančne veľmi náročné pre štát, náklady sa šplhajú až na 50 tis. eur za celé štúdium.
Autor: Kvetoslava Kirchnerová