Bratislava, 9. marca 2017 - Hýbeme sa každý deň, celý život. Asi pre nikoho nie je novinkou, že pohybom a fyzickou záťažou sa opotrebovávajú naše kĺby a mnohých z nás začne skľučovať nepríjemná bolesť. Takmer polovica ľudí nad 45 rokov, ktorá má problémy s kĺbmi, pociťuje bolesť každý deň a skoro štvrtina sa kvôli nim musela úplne vzdať svojich záľub. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala Nemocnica Malacky, na vzorke 872 respondentov vo veku viac ako 45 rokov. Opýtaní odpovedali na otázky týkajúce sa bolesti ich kĺbov, jej intenzity, príčin, či vplyvu na ich životný štýl a celkové fungovanie.
Asi málokto z nás si uvedomuje, koľko kĺbov musí organizmus zapojiť do navonok jednoduchých aktivít, akými sú napríklad zdvihnutie taniera alebo spadnutej rukavice. Neexistuje pohyb, na ktorý by nám stačil len jeden kĺb. Bolesti kĺbov najčastejšie spôsobuje artróza, ktorou na Slovensku trpí až 15 % populácie.
Bolesť kĺbov už dnes nie je len problémom profesionálnych športovcov a seniorov. Často totiž sťažuje život aj mladým ľuďom a ľuďom v strednom veku. Skoro 45 % respondentov užíva predpísané alebo voľnopredajné lieky proti bolesti a ročne minie na tieto lieky viac ako 360 eur. Až 16 % opýtaných svoje problémy s kĺbmi nerieši a odbornú pomoc odkladá.
„Odkladané problémy s kĺbmi v strednom veku môžu viesť k neskorším komplikáciám hlavne u seniorov. Pritom práve vitálny pohyb či stabilita pri chôdzi je pre dnešných starších ľudí veľmi dôležitá,“ dodáva chirurg MUDr. Milan Hric z Nemocnice Malacky, ktorý zabezpečuje liečbu kolenných a bedrových kĺbov kmeňovými bunkami.
Pri fyzickej aktivite namáhame predovšetkým kolenné, bedrové a ramenné kĺby. Viac ako polovicu účastníkov prieskumu najčastejšie trápi práve bolesť kolenného kĺbu. Hlavnou príčinou bolesti u opýtaných je nadmerná fyzická záťaž (38 %) a veľký podiel na opotrebovaní kĺbov má aj genetika (32 %).
Šport ako ničiteľ kĺbov
Bolesti kĺbov majú rôzne príčiny a často im pridávame aj sami svojim neopatrným správaním. Lekári upozorňujú, že za rizikové faktory poškodenia kĺbov možno považovať nadváhu, nosenie ťažkých bremien, prácu v stoji a v neposlednom rade aj neúmerné zaťažovanie kĺbov intenzívnym športom (najmä v mladom veku). Bolesti kĺbov majú v mnohých prípadov obrovský dopad na aktívny život človeka, čo potvrdzuje aj prieskum, podľa ktorého sa skoro 20 % ľudí muselo vzdať svojich koníčkov (šport, záhradka a pod.). Až takmer polovica opýtaných nemôže kvôli opotrebovaným kĺbom vykonávať určité pohyby.
Kmeňové bunky proti bolesti
Jednou z najmodernejších a prevratných liečebných metód rôznych ochorení na svete je liečba kmeňovými bunkami. Táto novodobá pomoc pre boľavé kĺby spočíva v aplikácii kmeňových buniek z vlastného tuku priamo na miesto, kde je kĺbová chrupavka poškodená. Vďaka následnej obnove buniek pocíti pacient úľavu a okamžitý ústup bolesti. Výhodou pri liečbe využitím kmeňových buniek je ich jednorazové aplikovanie s dĺžkou efektu liečby až do dvoch rokov od aplikácie. Pacient nemusí podstúpiť operáciu a rehabilitáciu.
„Chceme ľuďom s bolesťami kĺbov pomáhať a vďaka pacientom, ktorí nám po aplikácii kmeňových buniek potvrdili úľavu od bolestí, sa nám to aj darí,“ dodáva na záver MUDr. Milan Hric.
Viac informácií o liečebnom zákroku je dostupných na stránke www.liecbaklbov.sk.
Zdroj: Neopublic