Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca vyzvali vlády členských krajín Európskej únie, aby vyvíjali činnosť proti alarmujúco sa zvyšujúcemu počtu prípadov multirezistentnej tuberkulózy. Ako dnes informoval denník Le Monde v internetovej verzii, alarmujúci nárast sa zistil najmä v krajinách východnej Európy a strednej Ázie.
Generálny tajomník Medzinárodnej federácie Červeného kríža a Červeného polmesiaca Markku Niskala vyhlásil, že "rezistentnosť liekov, s ktorou sa lekári stretávajú v súčasnosti, predstavuje najvážnejšiu výzvu v oblasti liečby tuberkulózy v Európe od druhej svetovej vojny". "Preto vyzývame európskych politikov, aby na túto výzvu reagovali energicky a bez najmenšieho odkladu, inak hrozí, že kríza sa vymkne spod našej kontroly," varoval Niskala.
Každý rok ochorie na tuberkulózu vo východnej Európe a Strednej Ázii približne 450.000 osôb a takmer 70.000 ľudí na túto chorobu, podľa informácií Červeného kríža, zomrie.
Problém sa zhoršuje ešte viac aj preto, lebo sa zvyšuje počet infikovaných vírusom imunitnej nedostatočnosti človeka, vyvolávajúcim AIDS. Týka to Ruskej federácie a Ukrajiny. Zhoršenie situácie spočíva v tom, že pokles odolnosti imunitného systému umožňuje Kochovmu bacilu ľahšie preniknúť do organizmu človeka a tým vyvolať tuberkulózne ochorenie.
"Najnebezpečnejšie zóny s výskytom tuberkulózy rezistentnej na lieky sa rozprestierajú na okrajoch Európskej únie," podčiarkol Mario Raviglione, vedúci Oddelenia WHO pre boj proti tuberkulóze. Raviglione podčiarkol, že investície do boja proti tuberkulóze musia byť na výške hrozby jej šírenia a musia sa dostať na prvé miesta zoznamu priorít európskych štátov. "Európanom musí ležať na srdci, aby si riešili svoje problémy, najmä keď sú také závažné," vyzdvihol.
Na tuberkulózu zomiera každý deň na svete takmer 5000 ľudí a toto ochorenie je najčastejšou príčinou úmrtia pacientov s AIDS, dodal Le Monde.
Autor článku: TASR