Na trhy členských štátov Európskej únie sa začiatkom roku 2007 dostane nový liek (ATryn), ktorý obsahuje antikoagulačný proteín prítomný v génovo modifikovanom (GMO) kozom mlieku. Informácia o tom sa prakticky ani nedostala do francúzskych médií, zdôraznil denník Le Figaro. Len v krátkom príspevku odborného časopisu Cahiers d¤agriculteur v tohtoročnom septembrovom-októbrovom čísle a v článku v októbrovom čísle mesačníka Biofutur si túto skutočnosť všimli. Ide však o významnú etapu, podčiarkol Le Figaro.
Európska agentúra na hodnotenie liekov (EMEA) sa v júni tohto roku kladne vyjadrila k predaju prvého geneticky upravovaného lieku. Európska komisia (EK) 2. augusta potvrdila rozhodnutie EMEA. ATryn by mal byť k dispozícii na trhu od začiatku budúceho roku. Liek je produktom americkej spoločnosti GTC Biotherapeutics so sídlom v Massachusetts, uvádza denník. Nikdy to nebude liek širokej spotreby, dodávajú noviny a vysvetľujú, že je určený pacientom s dedičným deficitom antitrombínu, antikoagulačného proteínu normálne prítomného v krvi človeka. Dedičným deficitom antitrombínu je postihnutý každý 5000. človek. Použitie lieku bude obmedzené na niektoré osobitné okolnosti, napríklad, pre pacientov pri operácii, keď sa im nemôžu počas chirurgického výkonu podať iné látky, napríklad heparín, z dôvodu rizika silného krvácania.
Nový liek nemá nič spoločné s chemickou syntézou. Ide o kópiu ľudského proteínu získaného zo živočíšneho druhu. Antitrombín obsiahnutý v ATryne je prítomný v kozom génovo upravovanom mlieku. Pripravuje sa tak, že ľudský gén produkujúci proteín sa prenesie do embryí kôz. Embryá sa potom implantujú "dojčiacim" samiciam.
EMEA nedala povolenie na uvoľnenie lieku na trh hneď. Ešte vo februári tohto roku odmietla vydať takéto povolenie s tým, že liek nebol vyskúšaný na dostatočnej vzorke pacientov. V júni, keď EMEA zaujala kladný postoj, podmienila a odporučila spoločnosti, vyrábajúcej GMO liek, aby sledovala stav pacientov po liečbe.
Ešte stále ostávajú veľkou neznámou reakcie imunitného systému pacienta na liek. Vznikajú aj iné obavy, napríklad z prenosu infekčného agensa, akým je prión pre hovädzí dobytok.
Rozhodnutie EK povoliť predaj ATrynu vyznieva ako forma podpory tohto typu výskumu. Od augusta sa cena akcií GTC Biotherapeutics prudko zvýšila na Burze v New Yorku, podotkol Le Figaro.
Autor článku: TASR