Bratislava, 25. september 2017 - Po pravidelných aktivitách v oblasti prevencie, ktoré nám pomohli zlepšiť účasť na preventívnych prehliadkach u gynekológa na takmer 37 % žien, u urológa 4% mužov a u všeobecného lekára 17% ľudí, prišla ZP Union s projektom, ktorý sa zameriava na poistencov ignorujúcich návštevy lekára.
V máji tohto roka sme začali s pilotnou fázou svojho vlastného programu – skríningu vybraných onkologických ochorení. V rámci neho sme oslovili 5000 poistencov vo veku od 45 rokov, ktorí v uplynulých 5 rokoch neabsolvovali preventívnu prehliadku. Domov im prišiel list s odporúčaním obrátiť sa na svojho všeobecného lekára, urológa, gynekológa, prípadne mamografické pracovisko, s presnou adresou ambulancie, kde môžu absolvovať preventívny skríning. Pre účel adresného pozývania sme vyberali takých poskytovateľov, ktorí spĺňajú stanovené kvalitatívne kritériá. Ako to dopadlo?
Doteraz – teda 4 mesiace po odoslaní listov, túto možnosť zatiaľ využilo 3,5% oslovených poistencov. Najviac ľudí reagovalo na pozvánku v Košickom kraji, nasledoval Banskobystrický a Prešovský kraj. Zaujímavosťou je, že muži boli zodpovednejší, prišlo ich 65%, kým žien 35%. „Toto nízke číslo nás prekvapilo aj napriek tomu, že už dávno vieme, že Slovákom sa na preventívne vyšetrenia nechce chodiť. Čo nás ale šokovalo ešte viac, je že každému šiestemu na tejto prehliadke našli nádorové zmeny!,“ povedala členka predstavenstva ZP Union Elena Májeková. Všetkým bolo ochorenie odhalené relatívne včas a už aj začali s liečbou, takže ich šance na uzdravenie sú vcelku vysoké. „O týchto ľuďoch reálne vieme, že keby neabsolvovali test na okultné krvácanie, vyšetrenie markeru súvisiaceho s rakovinou prostaty, mamografiu alebo ster z krčka maternice, ich šance na prežitie by boli menšie. Sú to totiž poistenci, ktorí k lekárom často nechodia a bez pozvánky by pravdepodobne nešli už vôbec,“ povedala koordinátorka skríningového programu Miroslava Jurčáková.
Podľa počtu odhalených prípadov to boli:
1. Rakovina hrubého čreva a konečníka
2. Rakovina krčka maternice
3. Rakovina prostaty
4. Rakovina prsníka
„Náklady na liečbu včasného štádia sú niekoľkonásobne nižšie ako pri liečbe štádia pokročilého. Skríning znamená zníženie nákladov na liečbu, ale hodnota vyššej kvality života, vďaka včasnému záchytu choroby, sa vyčísliť nedá!,“ hovorí primárka Preventívneho centra Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave Alena Kállayová.
„Sme vyspelá krajina a tak väčšina z nás nezomrie na infekcie, ale na rakovinu alebo kardiovaskulárne choroby. Základom úspešnej liečby týchto chorôb je jednoznačne prevencia. Lenže podľa údajov z ministerstva iba 11 percent pacientov bolo minulý rok na preventívnej prehliadke. To znamená, že väčšinu populácie s prípadným kolorektálnym karcinómom alebo hypertenziou vôbec nezachytíme. Nemáme ako, lebo pacient neprišiel. Mňa to štve ako lekára, ale aj ako vedca. Načo sú nové fantastické skríningové testy, keď pacienti neprídu na prehliadku? Ja ale viem, že tí pacienti prídu, ale až s infarktom alebo s metastázami a to už je často neskoro“ konštatuje Peter Celec, lekár a molekulárny biológ.
Takto koordinovaná preventívna aktivita by mohla zabezpečiť nielen prehľad o aktuálnom zdraví obyvateľstva, ale aj reálne predĺženie času, ktorý prežijeme v dobrom zdraví. V tomto parametri patrí Slovensko medzi najhorších v rámci OECD. Výborne prevencia funguje napríklad vo Fínsku, Nórsku, Dánsku či Švédsku, kde na tieto vyšetrenia chodí až 70% ľudí. Česi svoj skríningový program zaviedli v roku 2014 a my sme sa tak stali jednou zo štyroch krajín Európy, kde ho zatiaľ garantovaný štátom nemáme. „Nevzdávame sa. Včasný záchyt onkologických chorôb je kľúčovým predpokladom na ich vyliečenie. Už teraz pripravujeme aj druhú fázu skríningu a veríme, že to zase osloví viac ľudí,“ hovorí E. Májeková. Zároveň dodáva, že pozvánky, ktoré poistenci ZP Union dostali v prvej fáze stále platia a môžu ich využiť.
Zdroj: ZP Union