Život Nórov bol odjakživa spojený s morom. Tisícročia boli tamojší obyvatelia len lovcami. Tí súčasní však pristupujú k rybám oveľa sofistikovanejšie. Svedčí o tom aj zaujímavá história rodinnej firmy Nordlaks, ktorá sa venuje chovu rýb na nórskych ostrovoch Vesterály, ktoré ležia neďaleko polárneho kruhu.
Veľká lososová revolúcia
Súostrovie Vesterály leží za polárnym kruhom a patrí spoločne s Lofotami k najkrajším oblastiam severného Nórska. Práve tu sa v roku 1989 začala písať pútavá história firmy Nordlaks, ktorá je dnes v Nórsku najväčšou rodinnou firmou zameranou na akvakultúru.
Vtedy sa rodina zakladateľa spoločnosti Inge Berg rozhodla podnikať v tzv. akvakultúre, teda plánovanému chovu rýb spojenom s obhospodarovaním vodným plôch. Kúpili bankrotujúcu rybiu farmu v Hanøya Vesterålen, neďaleko od dnešného sídla firmy v Stokmarknes, a hneď v prvom roku vyprodukovali 150 ton lososov. Vďaka vynaliezavosti, podnikateľskému duchu a jasne vytýčenému cieľu – tvorili zmysluplné a trvalé hodnoty s rešpektom k prírode – sa stal Nordlaks čoskoro ikonou, určujúcou vývoj v tomto odvetví v severnom Nórsku. Dnes firma Nordlaks produkuje 42 000 ton lososov a pstruhov ročne, avšak za podmienok, ktoré zaručujú čo najväčšiu ohľaduplnosť k chovaným rybám a životnému prostrediu.
Rybí tínedžeri vyžadujú mimoriadnu pozornosť
Podnebie severných oblastí Nórska ovplyvňuje teplý Golfský prúd a po celý rok sa tu strieda mierne a slnečné leto s chladnejšou a tmavou zimou. Práve táto klíma je spolu s čistým morom vôkol nórskeho pobrežia ideálna pre chov lososov. Spoločnosť Nordlaks teraz prevádzkuje 40 morských sádok zameraných na chov lososov a pstruhov, z ktorých je obvykle využitých 18 až 20. Tie zvyšné v danú dobu zostávajú prázdne a regenerujú sa.
Život všetkých lososov a pstruhov tu začína v sladkej vode vo vlastných zariadeniach firmy Nordlaks. V prvých fázach života sú všetky ryby citlivé, a preto vyžadujú mimoriadnu starostlivosť, aby z nich mohol vyrásť tzv. smolt. To sú vlastne „rybí tínedžeri“ s hmotnosťou cca 100 g, pripravení na premiestnenie do slanej vody v morských sádkach. Miestna chovná stanica produkuje každý rok až 14 miliónov smoltov. Každá ryba je dohľadateľná. Je známy jej pôvod, kde a za akých podmienok vyrastala, každá je ručne očkovaná proti najčastejšie sa vyskytujúcim chorobám. Týmto spôsobom sa darí úspešne eliminovať potrebu antibiotík a iných liečiv.
Lososy pod dohľadom
V roku 2014 tu vzniklo moderné operačné stredisko pre sledovanie a riadenie kŕmenia rýb, kde prebieha non-stop monitoring všetkých morských sádok. V miestnosti, ktorá je vybavená počítačovou technikou, sa na veľkých monitoroch premietajú zábery nasnímané podmorskými kamerami umiestnenými pod vodou a na hladine rybích sádok. Zamestnanci tu nepretržite sledujú ryby vo všetkých sádkach. Podľa ich správania dokážu napríklad odhadnúť, kedy spustiť alebo ukončiť kŕmenie. Cieľom je dostatočne nakŕmiť všetky ryby súčasne, ale zároveň neplytvať krmivom. Je to dôležité jednak pre hospodárenie spoločnosti, ako aj životné prostredie.
Každú tu chovanú rybu je možné sledovať. Vie sa, kde žila a čím sa živila. A čo je najdôležitejšie, vie sa aj to, čo jedla. Žiadne GMO (geneticky modifikované organizmy), antibiotiká ani hormóny. Vďaka tomu je aj kvalita rybieho oleja, pochádzajúca z týchto rýb, prvotriedna a pochádza z udržateľných a 100 % dohľadateľných zdrojov.
Zdroj: NaturaMed Pharmaceuticals