Bratislava, 10. január 2018 – Najčastejšie sa ľudia nosiaci okuliare v zime sťažujú na zahmlené a zarosené okuliare pri prechode do teplejšej miestnosti. Túto nepríjemnosť zatiaľ nevyriešili žiadne špeciálne sklá. „Riešením môže byť nosenie kontaktných šošoviek, ktoré výrazne zlepšia celkový komfort, no po dlhšom čase strávenom vonku môžu pacientov oči rezať a štípať. V mraze a vo vetre totiž rohovka horšie dýcha a viac vysychá,“ hovorí oftalmológ MUDr. Martin Lichvár z Polikliniky Falck Radlinského.
Kontaktné šošovky bránia rohovke v prísune kyslíka, preto pocit dráždenia môžu ľudia s dioptrickými chybami vnímať intenzívnejšie. So stúpajúcou nadmorskou výškou a znižujúcim sa obsahom kyslíka vo vzduchu sa problémy zhoršujú. Preto je dobré mať podľa odborníka pri sebe umelé slzy bez konzervačných látok a v prípade potreby si ich okamžite nakvapkať.
Pri prechode do prekúrených priestorov majú oči tendenciu k vysušovaniu a rezaniu. „Pociťujú to hlavne ľudia pracujúci každý deň osem hodín pri počítači. Často si potom oči triu a žmurkajú, čo však pálenie ešte zhoršuje,“ vysvetľuje MUDr. M. Lichvár. Jednou z možností, ako vytvoriť pre oči príjemnejšie prostredie, je zaobstarať si zvlhčovač vzduchu. Nie je však najlacnejší a preto postačí aj difuzér. Najlacnejšou alternatívou sú izbové kvetiny, ktoré prostredie ešte aj zútulnia. Aj v tomto prípade je dôležité používať umelé slzy bez konzervačných látok.
Najčastejšie problémy, ktoré sa v zimnom období prejavujú svrbením, opuchom a rezaním očí, trápia ľudí, ktorí majú tzv. syndróm suchého oka a chladovú alergiu. „V prvom prípade môžu pomôcť umelé slzy bez konzervačných látok, najlepšie so zvýšeným množstvom olejovej zložky, v druhom sú to tzv. antihistaminiká, teda látky znižujúce hladinu histamínu, ktorý je zodpovedný za alergické reakcie,“ odporúča odborník.
Poškodenie spojovky, rohovky alebo urýchlenie vzniku degenerácie makuly, teda centra najostrejšieho ľudského videnia, môže spôsobiť silné UV žiarenie, najmä na horách. Toto platí aj u „mestských ľudí“, najmä pokiaľ je v mestách snehová pokrývka, ktorá UV žiarenie zosilňuje. Navyše nie všetky druhy kontaktných šošoviek poskytujú dostatočnú UV ochranu. Preto sú kvalitné slnečné okuliare najmä na horách nutnosťou. Filter by mal byť okolo 400 nm, čiže kategória 4. Ide o veľmi tmavý filter, ktorý sa používa napríklad pri mori.
Pri šoférovaní však treba tieto okuliare odložiť, lebo skresľujú vnímanie farieb a línií, ako aj ostrosť videnia. „V neposlednom rade nám slnečné okuliare poskytujú aj mechanickú ochranu proti snehovým vločkám a kryštálikom, ktoré nám môžu spôsobiť bolestivé podráždenie alebo poškrabanie rohovky. Našťastie toto sa pomerne rýchlo hojí a môžeme tomu pomôcť použitím umelých sĺz,“ uzatvára MUDr. M. Lichvár.
Zdroj: redakcia