Americký gynekológ a pôrodník Mason Andrews, ktorému sa v roku 1981 podarilo vyvinúť vôbec prvé dieťa zo skúmavky v Spojených štátoch, zomrel v piatok vo veku 87 rokov.
Bývalý starosta mesta Norfolk vo východoamerickom štáte Virgínia bol spoluzakladateľom Východovirgínskej lekárskej školy. Vďaka nemu sa Jonesov inštitút, ktorý bol súčasťou školy, stal lídrom v reprodukčnom lekárstve.
Andrews presvedčil Howarda E. Jonesa mladšieho a jeho manželku Georgeannu, aby na lekárskej škole vo východnej Virgínii spoločne založili program na tzv. oplodnenie cez skúmavku. Jones tvrdí, že si boli vedomí toho, že netreba rozlúsknuť iba medicínske, ale aj etické a náboženské otázky.
"Bola to Masonova schopnosť vyrovnať sa s aspektmi zásad slušnosti, ktorá nám umožnila pohnúť sa vpred," vyhlásil Jones. "On bol kľúčom k tomu, aby sa tie veci mohli stať."
Andrewsovi sa pripisujú zásluhy za to, že v Norfolku priviedol na svet okolo 5000 bábätiek. Jedným z detí je aj Elizabeth Jordan Carrová, ktorá sa narodila 28. decembra 1981. Jej výnimočnosť spočíva v tom, že bola vôbec prvým dieťaťom v krajine, ktoré bolo splodené mimomaternicovým spôsobom. Zároveň išlo o jedno z posledných detí, ktoré ako pôrodník priviedol na svet.
V ďalšom období svojho života sa venoval predovšetkým výskumu v oblasti reprodukčnej medicíny a pripravoval sa na svoj vstup do politiky. Od roku 1974 pracoval 26 rokov v Norfolskej mestskej rade a v rokoch 1992-94 bol aj starostom mesta.
Autor článku: TASR