Prostata je predstojná žľaza, ktorá sa nachádza u mužov pod močovým mechúrom a pred konečníkom. Prechádza ňou močová trubica z močového mechúra smerom k penisu. Ak sa začne prostata zväčšovať, vyvíja tlak na močovú trubicu, čo začne spôsobovať problémy s močením, ale tiež s erekciou. Obsahuje totiž i látky, ktoré sú súčasťou ejakulátu.
Zväčšená prostata a príznaky
Zväčšená prostata sa prejavuje niekoľkými spôsobmi, no takmer všetky súvisia s močením. Časté nutkanie ísť na toaletu je prvým varovným signálom. Spočiatku môže ísť o nenápadný príznak, pretože bolesti sa ešte neobjavujú a väčšina pacientov považuje svoj problém za krátkodobú záležitosť. Ak však symptómy nemiznú, návštevu lekára neodkladajte.
Zväčšená prostata sa prejavuje:
- častým nutkaním na močenie, cez deň aj v noci
- slabým prúdom moču, prerušovaným močením
- komplikáciami pri začatí a skončení močenia súvisiacimi s „odkvapkávaním“
- pocitom, že mechúr je po vymočení prázdny, aj keď tomu tak nie je
- neschopnosťou zastaviť močenie vôľou
- únikom moču
- bolesťami a pálením pri močení (v niektorých prípadoch aj pri ejakulácii)
- zápalom močových ciest, v pokročilom štádiu i krvou v moči
Bylinky a čaje na zväčšenú prostatu
Vrbovka malokvetá je rastlina, ktorá má preukázateľne pozitívne účinky na zväčšovanie prostaty i zápaly močového mechúra. Pitie čaju dvakrát denne aspoň počas jedného mesiaca by vám malo zlepšiť váš zdravotný stav. Zalejte jeden a pol lyžičky sušenej vrbovky dvomi decilitrami vody, nechajte lúhovať osem minút, sceďte a teplý nápoj, nie horúci, vypite.Ďalším receptom na čaj z vŕbovky malokvetej je zmiešanie 100 g jej vňate s 50 g kvetu rumančeka, 50 g listov brezy, 50 g vňate zlatobyľa a 50 g vresu. Vytvorte bylinnú zmes, nechajte po zaliatí vriacou vodou lúhovať tridsať minút a po precedení popíjajte v menších dávkach počas celého dňa.
Žihľava dvojdomá pôsobí taktiež blahodarne na začínajúce zväčšovanie prostaty. Dvadsať gramov jej očisteného koreňa dajte do pol litra vody a varte desať minút. Po dvadsiatich minútach lúhovania sceďte a pite trikrát denne.
Ak vás trápia okrem prostaty aj zápaly močových ciest, pripravte si bylinnú zmes z rovnakého pomeru listov rastlín brusnice obyčajnej, čiernej ríbezle, maliny červenej, ostružiny černicovej. Zmes dvoch čajových lyžičiek zalejte dvomi decilitrami vody, lúhujte desať minút. Pite počas dňa dvakrát.
Čo pomáha na prostatu?
Predchádzať problémom s prostatou môžete aj úpravou životosprávy. Viac pohybu, konzumovanie morských rýb a potravín s obsahom sóje, radikálne obmedzenie alkoholu, pitia kávy a korenených jedál budú dobrou voľbou. Dobrej funkcii prostaty napomáha tiež zinok a vitamín A.Problém je možné riešiť i voľnopredajnými liekmi, ktoré uvoľňujú svalové tkanivo prostaty a podporujú správne fungovanie močovej sústavy. U každého pacienta pôsobia individuálne. Ich užívanie bez odbornej konzultácie s lekárom preto nemusí mať žiaduce výsledky. Má totiž skôr podporné ako liečiace účinky. Liekmi bez predpisu na prostatu sú napríklad Prostaxin, Prostanax, Fixoprost, Prostalex, Prostenal Uno, Prostamol Forte a podobne.
Liečba zväčšenej prostaty lekárom
Ako sme už spomenuli, zanedbanie benígnej hyperplázie môže viesť k závažnejším problémom. Základom všetkého je preto včasná diagnostika u urológa, ktorý stanoví predpísanú liečbu. Najčastejšie ide o lieky inhibítory 5-alfa reduktázy alebo blokátory alfa adenoreceptorov. Do úvahy pripadá tiež kombinovaná medikamentózna liečba.
Na zistenie zväčšenej prostaty väčšinou postačuje anamnéza, ktorú potvrdí fyzikálne vyšetrenie v ambulancii (hmatom cez konečník), v prípade potreby ultrazvuk alebo cystoskopia. Doplňujúce vyšetrenia, ako test PSA, sa vykonávajú z hľadiska zistení o vylúčení zhubného ochorenia prostaty. V závažnejších prípadoch dochádza k chirurgickému odstráneniu časti prostaty alebo k jej celkovému odstráneniu.