Je množstvo faktorov, ktoré vplývajú na kvalitu tlakomera - typ, na zápästie či na rameno, veľkosť, parametre, cena alebo značka a ďalšie iné. Poďme si ich postupne rozobrať.
Časť technických informácií bola prebratá z testu tlakomerov na stránke spotrebitelskytest.sk. Na článku pracovala aj odborná redaktorka z portálu VeseleBydleni.cz . Obom spomenutým redakciám týmto verejne ďakujeme.
Druhy tlakomerov
Čo sa týka ovládania a princípu fungovania, tak na trhu máme tri základné druhy tlakomerov:
- Mechanické (manuálne) tlakomery
- Automatické tlakomery
- Poloautomatické tlakomery
Mechanické tlakomery
Mechanické tlakomery sú overenou klasikou, ktorá sa predáva už dlhé roky. Táto kategória má ešte svoje dva poddruhy a to mechanické tlakomery aneroidné, čiže s ciferníkom a ručičkou, a ortuťové. Druhý menovaný typ je však vytláčaný na perifériu a preto sa budeme venovať tomu prvému.
Na začiatok si povedzme, že sa jedná o klasické zariadenie, ktoré nemá také jednoduché ovládanie ako jeho modernejší "kolegovia", no to sa pomerne dosť odráža na cene, pretože sa bavíme o najlacnejšom variante, ktorý môžete nájsť. Na akom princípe tieto manuálne tlakomery fungujú?
V prvom rade je na to potrebná zručnosť a hlavne zvyk. Manžeta, alebo rukáv, sa napumpuje a na ciferníku sledujete hodnotu, na akej sa srdce ozve. Je potrebné mu z času na čas urobiť revíziu, skontrolovať ho a nakalibrovať.
Automatické tlakomery
Tento druh tlakomerov je akoby opakom predošlého typu. Fungujú na digitálnom princípe, teda všetky výsledky sú zobrazované na displeji. Používajú sa buď na rameno, alebo na zápästie a okrem tlaku môžu merať aj pulz alebo srdcové arytmie. Všetko závisí od kvality a tým pádom aj ceny.
Obsluha je veľmi jednoduchá a preto je vhodný na domáce používanie aj pre úplných laikov. Nevýhodou je vyššia cena, ktorá je však vzhľadom na ponúkané možnosti pochopiteľná.
Poloautomatické tlakomery
No a k poslednému typu tlakomerov podľa fungovania sa už vyjadríme len v krátkosti, pretože sa jedná prakticky o spojenie predošlých dvoch druhov. Manžetu si nafukujete sami, ako pri mechanickom tlakomeri, a výsledok sa vám jednoducho zobrazí na displeji. Vhodný pre všetky vekové skupiny a v dostupnej cenovej relácii.
Tlakomer na zápästie či na rameno?
Pri meraní si môžete vybrať dve polohy - manžeta sa umiestňuje buď na rameno, alebo na zápästie. Oba majú svoje výhody a nevýhody. Začnime tlakomerom na zápästie. Predajcovia tvrdia, že sa presnosťou môžu rovnať tlakomerom na rameno, no doktori sú o niečo skeptickejší a hovoria, že tlakomery na zápästie nie sú také presné.
Je to preto, že pri meraní je potrebné mať manžetu na správnom mieste a nehýbať rukou. Zároveň je dôležité, aby bolo zápästie vo výške srdca, pretože i menšie odchýlky môžu spôsobiť nepresné meranie. Jeho výhodou však je jeho kompaktnosť a jednoduchosť ovládania. Je určený najmä pre športovcov alebo ľudí, ktorí s tlakom problémy nemajú. Neodporúča sa pre ľudí nad 60 rokov a pre tých, ktorí trpia Parkinsonovou chorobou, cukrovkou alebo kôrnatením ciev.
Tlakomery na rameno svojimi výhodami reagujú na nedostatky zápästných tlakomerov. Mali by byť presnejšie v meraní a taktiež neprekáža, ak rukou trochu pri meraní pohnete. Nevýhodné môžu byť pre ľudí s obezitou - nastáva problém, že manžeta nemusí obísť obvod ruky alebo výsledky budú skreslené kvôli tomu, že cievy sú ukryté pod tkanivami.
Veľkosť manžety
Ani veľkosť manžety neradno podceniť. Musí korešpondovať s obvodom ruky pacienta, respektíve všetkých, ktorí ju budú používať. Pri tlakomeroch na rameno sa manžeta môže vymeniť za inú veľkosť, pri tlakomeroch na zápästie je manžeta pevne pripevnená k prístroju a preto je nemeniteľná. Preto si dobre zmerajte obvod ruky na bicepse a na základe toho zvoľte veľkosť. Klasické druhý majú priemer od 22 do 32 cm, univerzálne ho majú až do 42 cm.
Technické parametre a funkcie
Digitálne tlakomery nevynikajú len presným meraním, ale aj tým, že majú ďalšie iné funkcie, ktoré skvalitnia celý proces merania a kontrola vášho zdravia bude preto komplexnejšia. Jednou z takých funkcií pamäť a pamäť viacerých osôb. Niektoré tlakomery sú schopné zapamätať si až 100 predošlých meraní a preto si ich môžete porovnať a zistiť, či sa váš tlak zlepšuje alebo zhoršuje. Pamäť viacerých osôb zase umožňuje využiť funkciu hosť a tlakomer archivuje hodnoty podľa toho, kto si tlak meria.
Arytmia, nepravidelný tlkot srdca, môže spôsobiť odchýlky v meraní a preto sú niektoré tlakomery vyvinuté tak, aby tento problém obišli - najmä tie od overenej značky OMRON. Preto, ak trpíte týmto ochorením, tak hľadajte tlakomery, ktoré oplývajú odolnosťou proti arytmii. Pre zjednodušenie ovládania existujú aj funkcie prepojenia s počítačom, kde máte kompletné výsledky merania a je to vhodné pre tých, ktorí si tlak merajú často a potrebujú podrobný prehľad.
Certifikovaní a overení predajcovia
No a záverom pomerne logický, no za to nesmierne dôležitý faktor. Pri zariadeniach takéhoto typu je podstatné, aby ste si vyberali overených predajcov, ktorí ponúkajú certifikované produkty. Takéto certifikáty sa udeľujú podľa medzinárodných protokolov, ktoré majú skratky BHS, AAMI a IP. No a keďže žijeme vo svete internetu, tak nezaškodí, ak si nájdete recenzie samotných užívateľov.
Medzi najpredávanejšie a hlavne najkvalitnejšie značky patrí Omron, Microlife alebo Tensoval. V rebríčkoch sa vždy umiestňujú na popredných miestach, takže ak si chcete zúžiť výber, tak odporúčame, aby ste sa zamerali na týchto troch výrobcov a postupovali podľa rád, ktoré sme vám poskytli v tomto článku.