Prekonávanie bariér imobilných osôb je jednoduchšie s finančným príspevkom
Ak potrebujete vo svojom dome, byte alebo v okolí odstrániť bariéru a prekážku, je možné získať finančný príspevok od štátu. Poznáte svoje možnosti?
Peňažný príspevok na úpravu bytu, domu či garáže je možné využiť na vybudovanie príjazdovej rampy, odstránenie či vybudovanie priečky v byte pre potreby osoby s ŤZP, alebo stavebné bezbariérové prispôsobenie toalety, či kúpeľne. Ide predovšetkým o možnosť financovať si odstránenie bariér, aby sa imobilná osoba mohla premiestňovať, orientovať, postarať sa sama o seba, alebo za pomoci svojich blízkych.
Finančný príspevok na kúpu zdvíhacieho zariadenia je ďalší spôsob, ako sa vyhnúť bariéram pre imobilných. Tieto zariadenia pomáhajú imobilným, ťažko zdravotne postihnutým a starým ľuďom prekonávať schody, schodiská a iné prekážky. V mnohých prípadoch sú zdvíhacie zariadenia pre imobilných jediná vhodná možnosť, ako prekonať bariéru. A častokrát je aj tou najjednoduchšou z hľadiska inštalácie a obsluhy.
Zdvíhacie zariadenia pre imobilných - aké existujú, na čo slúžia a ako môžu imobilnému pomôcť
Existuje niekoľko typov zdvíhacích zariadení, ktorých úlohou je premiestniť a prepraviť imobilnú osobu cez prekážku, ktorou sú najčastejšie schody. Pridanou hodnotou je využitie zdviháku ako výbornej rehabilitačnej pomôcky, na nácvik chôdze, alebo využitie zdviháka na to určeného, pre presun do auta. Niektoré z nich sa vám budeme snažiť stručne priblížiť aj v tomto článku.
(zdroj: Velcon.sk)
Stoličkové výťahy
Stoličkové výťahy sú vhodné aj do interiéru aj do exteriéru. Slúžia pre imobilných aj starších ľudí. Inštaluje sa na schody a pohodlne odvezie osoby oboma smermi. Ide o plošiny, ktoré sú v rôznych dĺžkach a šírkach, je možné ich prispôsobiť na mieru. Cena stoličkového výťahu a schodiskovej plošiny sa odvíja od viacerých faktorov (počet zákrut, sklon schodiska, veľkosť plošiny a ďalšie).
(zdroj: Velcon.sk)
Stropný zdvihák
Na manipuláciu a opateru o imobilného slúži stropný zdvihák, ktorý zabezpečí aby sa opatrovník nenamáhal a aby bola opatera blízkeho dôstojná. Existujú rôzne spôsoby kotvenia stropného zdviháku - do stropu, do bočných stien, ale aj na podpornú konštrukciu. Stropný zdvihák je možné navrhnúť na mieru, presne podľa daného miesta a podľa stavu postihnutia. Spolu so zdvihákom sa vyrábajú rôzne prepravné vaky na kúpanie, na toaletu, ale i na nácvik chôdze a vertikalizáciu pacienta, čo má blahodárne účinky na celé telo.
(zdroj: Velcon.sk)
Schodiskové zdvíhacie plošiny
Zdvíhacia plošina pre imobilných je v skutočnosti výťahom, ktorý dokáže bezpečne a pohodlne prepraviť imobilnú osobu spoločne s vozíkom. Ide o veľmi praktický spôsob prekonávania schodov, ktorý sa dá inštalovať v exteriéri aj v interiéri.
(zdroj: Velcon.sk)
Schodolez
Predovšetkým pásové schodolezy sú cenovo dostupné zdvíhacie zariadenia na rôzne typy schodísk a invalidných vozíkov. Ide o univerzálnu pomôcku na prekonávanie schodov. Nemontuje sa napevno do schodov, ale je prenosný a použiteľný na rôznych schodiskách. Je možné ho využiť na prevoz mechanických invalidných vozíkov, detských kočíkov a v špeciálnej verzii s vyššou nosnosťou aj na prepravu elektrického vozíka.
Pri všetkých zariadeniach ide predovšetkým o samotného imobilného a jeho potreby. Všetky zariadenia sa dajú prispôsobiť na mieru, čo umožňuje vytvárať čo najužitočnejšie riešenia pri prekonávaní prekážok.
Zdroj: Greativity