Napriek tomu, že mnohí sa potešili možnosti v teplákoch pracovať z pohodlia domova, nebrali do úvahy, akú fatálnu daň si toto ,,rozmaznávanie“ môže vypýtať. Odborníci bijú na poplach. Práca na kuchynskom stole, či v posteli môže viesť k zvýšenému výskytu bolesti chrbtice, bedier či lopatiek. Názory sa zhodujú v jednom bode, home-office je voľba menšieho zla v otázke momentálnej situácie. Aj keď vezmeme do úvahy, že snaha prispôsobiť si domácu kanceláriu pre vlastnú potrebu a pohodlie môže pomôcť lepšej pracovnej nálade, s určitosťou vieme povedať, že sa neodporúča pracovať osem hodín v posteli s počítačom na kolenách. Telo totiž nie je prispôsobené na sedavé zamestnanie, na koľko prináša so sebou celý zoznam rizík ako pre pohybový tak aj pre obehový systém.
Tipy na prácu doma :
1. Vyberte si správnu stoličku
Poloha v sede ovplyvňuje držanie celého tela. Mať pohodlné a kvalitné kreslo či stoličku je pri práci doma nevyhnutné. Stolička na pracovisku by mala podporovať vaše chrbtové krivky, dolnú časť chrbta a krvný obeh. Pri sedení by ste nemali cítiť tlak v zadnej časti kolien. Počas práce by ste nemali používať lakťové opierky (iba pri odpočinku). Keď máte dlhšiu dobu položene ruky na lakťových opierkach, môže dôjsť k bolesti kĺbov.
2. Umiestnenie monitora
Monitor si umiestnite priamo pred tvár tak, aby bola horná časť obrazovky v úrovni očí alebo mierne pod ňou. Mala by byť približne na dĺžku paže od vás priamo za klávesnicou.
3. Vhodná myš
Vyberte si myš, ktorá zaistí, aby vaša dlaň nebola úplne plochá – vyhnite sa tlaku na zápästie. Pri pracovaní s notebookom je vhodnejšie používať trackpad, ktorý znižuje napätie v ruke a zápästí.
4. Všetko na dosah
Majte v dosahu ruky predmety, ktoré často používate, napríklad telefón, pero a kalendár. Ak na niečo nedočiahnete, nenaťahujte sa za tým, radšej vstaňte a prejdite sa.
5. Prestávky
Venujte svoju telu pozornosť počas celého dňa. Ak sa cítite v napätí a strese, doprajte si na chvíľu pauzu. Každý 30 minút sa postavte, ponaťahujte a prejdite sa. Dve minúty stačia na upokojenie mysle aj tela, na zníženie napätie a rozprúdenie krvi. Na obed skúste ísť na chvíľu von na čerstvý vzduch.
Hrbenie sa, prekrížené nohy či opieranie o lakeť - v každom z uvedených prípadov trpia kĺby. Nesprávne nastavanie výšky stola či monitora spôsobuje, že sa človek predkloní a zvesí ramená. Tento postoj spôsobuje zlú polohu chrbtice. Zlý sklon následne vyvolá preťaženie svalstva a tuhosť, ktoré sa výrazne ozvú. Pomoc je na dohľade. Cemio Kamzík® je špičkový kĺbový výživový doplnok, ktorý ako jediný na Slovensku obsahuje kombináciu dvoch prírodných kolagénov NCI ®, NCII ® a vitamínu C pre kĺby, väzy, šľachy a kĺbové chrupavky. Jedinečnosť založená na spojení rýdzej prírody a špičkovej technológie. Kolagén typu I vytvára v šľachách, väzoch a kostiach silné vlákna, ktoré sa spájajú do zväzkov (na princíp povrazu), aby vydržali silný tlak. Kolagén typu II sa naopak vyskytuje v chrupavke, kde vytvára husté siete z tenkých vlákien, pretože chrupavka je namáhaná predovšetkým tlakom vo všetkých smeroch. Kolagén zaisťuje jej pevnosť a odolnosť. Doplnený je o vitamín C, ktorý je dôležitý pre jeho tvorbu, správny vplyv na kvalitu a pevnosť kĺbových chrupaviek. Stačí jedna kapsula denne. Hľadajte v lekárni, v bežnej obchodnej sieti alebo na www.cemiokamzik.sk/