Svetový deň lesov vznikol na 23. Valnom zhromaždení Európskej poľnohospodárskej konfederácii (ECA) a je iniciovaný od roku 1971 Organizáciou Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Tento deň sa slávi pri príležitosti jesennej rovnodennosti na južnej pologuli a jarnej rovnodennosti na severnej pologuli. Cieľom je vytvorenie povedomia o význame, prínose a hodnotách lesov. Lesy tvoria elementárnu úlohu pre životné prostredie na Zemi. Sú nenahraditeľné, a preto si ich musíme chrániť.
Les to nie sú len stromy. V lese sa toho nachádza oveľa viac. V lese sa nachádza približne 80% svetovej suchozemskej biodiverzity. Lesy a lesnaté územia sú tvorené z približne 60 000 druhov drevín, sú domov rôznych druhov rastlín, živočíchov, hmyzu, húb, baktérií, plesní a mikroorganizmov. Lesy majú tak nenahraditeľné miesto pri zachovaní biodiverzity. Je to mozaika života na planéte Zem v celej rozmanitosti jeho druhov a foriem. Biodiverzita nahrádza termín biologická diverzita, ktorý v sebe zahŕňa diverzitu génov v rámci druhov, diverzitu druhov v rámci ekosystémov a diverzitu ekosystémov v rámci biosféry. Biodiverzita zahŕňa a popisuje aj zložitosť vzťahov v rámci spoločenstva organizmov a celých ekosystémov, do ktorých vstupujú aj abiotické zložky prostredia.
Biodiverzita je výsledkom dlhodobej evolúcie a patrí k základným podmienkam udržateľnosti života na Zemi. Viac ako miliarda ľudí je priamo závislá na lese a produktoch z lesa. Lesy nám poskytujú predovšetkým jedlo, prácu, sú zdrojom energie, poskytujú materiál pre stavbu obydlí a mnoho iného.
Bez biodiverzity je život na Zemi nemysliteľný. Genetická rozmanitosť pomáha lesom vysporiadať sa s klimatickými zmenami a inými ohrozeniami. Rozmanitosť v lesnom prostredí zaisťuje lepšiu stabilitu ekosystému a lepšie podmienky pre regeneráciu a obnovu pri pôsobení nepriaznivých činiteľov, ktoré ohrozujú lesy. Je potrebné myslieť však na to, že biodiverzita na Zemi je veľmi ohrozená odlesňovaním, rozpadom lesov a klimatickými zmenami.
Dôležité je spravovať a užívať lesy a lesné pozemky takým spôsobom a v takom rozsahu, ktorý udržiava ich biodiverzitu, produktívnosť, schopnosť obnovy, vitalitu a ich potenciál plniť, teraz aj v budúcnosti, najdôležitejšie ekologické, ekonomické a sociálne funkcie nielen na miestnej, ale aj národnej a globálnej úrovni a to bez negatívneho dopadu na ostatné ekosystémy. Trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov a obnova lesov sú rozhodujúce pre ľudí, biodiverzitu a klímu. Znamená to zabezpečiť životaschopné obhospodarovanie lesov pre súčasné generácie.
Od nás závisí budúcnosť ľudstva na Zemi. Vážme si čo máme a žime v súlade.