Zotavovanie sa z vážnejšej nehody alebo úrazu si vyžaduje veľa času a ešte viac trpezlivosti. Zotaviť sa z fyzického a duševného šoku z traumy nejde z jedného deň na druhý. Nezabudnite však na to, že nemusíte na to čakať pasívne a že môžete urobiť niekoľko vecí, aby ste svoju rekonvalescenciu podporili a do určitej miery aj urýchlili. Bez ohľadu na povahu vášho zranenia existujú určité univerzálne opatrenia, ktoré vám pomôžu pri každom úraze. My vám ich prezradíme, čítajte ďalej.
Základ liečby: oddych
Spánok je dôležitý fyziologický proces fyzickej aj psychickej regenerácie.
Telo sa počas kvalitného nočného odpočinku lieči samo, preto si ho doprajte
dostatok. Uistite sa i o tom, že spíte dobre, a ak to inak nejde, užívajte
lieky proti bolesti (poraďte sa s lekárom, aké vám odporúča
a v akej dávke) alebo si osvojte nejaké účinné relaxačné techniky.
Pod dohľadom odborníka
Ak sa stane napríklad dopravná nehoda, po akútnych opatreniach a počiatočnom šoku sa väčšina majiteľov áut obráti na odborníka kvôli správnej oprave dopravného prostriedku. Pokazené diely sa zreparujú a zničené sa nahradia novými. Na kvalite vodičom záleží, o čom svedčí napríklad aj veľká popularita produktov Oponeo.sk. No pri náprave zdravotných problémov, žiaľ, tento trend nie je až taký zaužívaný. Pritom nesprávne hojenie alebo nedostatočná rehabilitácia môže mať vážne, niekedy nenapraviteľné následky.
Keď ste boli po úraze akútne
ošetrení, v každom prípade sa poraďte s lekárom o ďalšom
postupe. Pokiaľ vám nejakú formu rehabilitácie, užívanie výživových doplnkov,
zdravotné cvičenie „len“ odporučí (a
nepredpíše automaticky), neznamená to, že nie je to až tak podstatné. Opýtajte
sa odborníka aj na to, či vám z toho niečo preplatí poisťovňa.
Nebojte sa rehabilitácii
Účelom rehabilitácie nie je len to, aby postihnutá časť tela bola opäť „použiteľná“. Ide predovšetkým o to, aby rekonvalescencia bola plnohodnotná, čiže, aby sa dosiahla minimálne taká kvalita života ako pred úrazom. Preto je potrebné nielen minimalizovať následky zranenia, vyliečiť zápal a/alebo bolesť v mieste poranenia, ale aj podporovať zotavenie dlhodobými liečebnými aktivitami. Snažte sa udržať, možno dokonca zvýšiť pohyblivosť a flexibilitu, zabrániť atrofii, obnoviť silu a vytrvalosť, taktiež podporiť zotavenie z hľadiska funkčnosti a vyhnúť sa nevhodným kompenzačným pohybovým vzorom a zlozvykom.
Pripravte sa aj mentálne
Zamyslite sa nad tým, čo viedlo
k úrazu, a ak je to potrebné, čo treba v budúcnosti robiť inak.
Zanedbávali ste sa fyzicky? Mali ste zníženú obranyschopnosť? Nemali ste
dostatok času na oddych a regeneráciu po nejakom úraze v minulosti? V
období rekonvalescencie sa oplatí vedome premýšľať, konzultovať
s odborníkmi, čítať odborné články. Dodá vám to sebavedomie, pochopíte, čo
sa prečo deje s vaším telom počas hojenia, no a v neposlednom
rade je to dobrá prevencia paniky zo stagnácie.
Mentálna príprava ale má aj dlhodobú rovinu, a to v podobe dobrej informovanosti. Samozrejme, to neznamená, že musíte byť odborníkom v oblasti poúrazovej rekonvalescencie. Každopádne, zíde sa vám, ak viete, čo je škodová udalosť, kde ju nahlásiť (napríklad cez Certeza.sk), čo znamená úrazové poistenie a kedy, resp. komu sa poskytuje príspevok na rehabilitáciu.
Zdroj fotiek: Freepik.com