Cukrovka nepozná hranice, vyskytuje sa všade na zemeguli. Je však potrebné premýšľať o riešení tohto ochorenia globálne, ale konať lokálne, pretože výskyt, aj možnosti jednotlivých krajín sú odlišné. Vyhlásil to dnes na Festivale diabetu v Bratislave prezident Medzinárodnej federácie diabetu Wim Wientjens.
Okrem toho tu prezentoval diapozitív, ktorý považuje za akúsi svoju "bibliu". Podľa neho ak sa človek dozvie, že má cukrovku, potrebuje sa v prvom rade správne liečiť a užívať lieky.
"Tiež sa však potrebuje vzdelávať a získavať informácie nielen o samotnom ochorení, ale aj o tom, ako žiť s touto chorobou. Človek si musí uvedomiť, že je plnohodnotným občanom spoločnosti, má všetky práva a povinnosti, a to bez diskriminácie", zdôraznil Wientjens, ktorý sám trpí cukrovkou 56 rokov.
Spomenul, ako po skončení štúdia ho jedna z firiem, kde sa uchádzal o prácu, odmietla prijať práve kvôli tomuto ochoreniu. Dnes by sa rád stretol s tým riaditeľom, kto o jeho prijatí rozhodoval, lebo by mu rád odprezentoval, čo v živote dokázal.
Pozvanie na festival prijal poslanec Európskeho parlamentu (EP) Milan Gaľa, ktorý je členom aj výboru pre životné prostredie a verejného zdravia. V ňom iniciovali vyhlásenie EP k diabetu.
Vyhlásenie obsahuje výzvu k Európskej únii a jej orgánom, aby sa tieto zamerali na cukrovku a vnímali ju ako na vážne ochorenie, pretože predstavuje pre EÚ veľkú záťaž. Zároveň vyzýva štáty EÚ, aby si vytvorili vlastné národné plány na potláčanie cukrovky a vypracovali stratégiu na podporu spotreby a výrobu zdravých potravín.
Okrem iného podľa Gaľu sa vo vyhlásení konštatovalo, že cukrovka je závažným problémom EÚ, kde týmto ochorením v súčasnosti trpí okolo 25 miliónov ľudí. Predpokladá sa nárast ochorenia o 16 percent do roku 2025. S týmto ochorením súvisia často komplikácie spôsobujúce srdcové a cievne choroby, mozgové porážky, amputácie nôh, slepotu atď. Podľa europoslancov cukrovka je nielen zdravotníckym problémom, ale aj politickým, ku ktorému EÚ musí zaujať stanovisko.
Pod vyhlásenie sa podpísalo 422 europoslancov.
Autor článku: TASR