Americkí sociológovia varujú spoločnosť pred stupňujúcim sa stresom, nervozitou a frustráciou. Ich dôsledkom je čoraz vyšší počet násilných trestných činov najmä vo veľkých mestách.
Jednou z príčin je podľa odborníkov spoločenské ovzdušie vyvolané túžbou čoraz viac zarábať a vyrovnať sa v získavaní spoločenského postavenia a bohatstva úspešnejšiemu okoliu. Poukazujú na agresívnu reklamu, ktorá navodzuje dojem rýchlej cesty k splneniu snov, alebo ako byť vždy "in" a na vrchole. Predpokladá to však v mnohých prípadoch aj neúmerne zaťaženie organizmu, precenenie vlastných síl a schopností. Zosilňuje to tlak na psychiku, pričom ľudská bytosť následne koná podráždene a už pri najmenšom nezdare, či neúspechu reaguje prehnanou agresivitou.
The New York Times uverejnil článok, v ktorom sa píše: "Zatiaľ čo sa niektoré nezhody v minulosti riešili bitkou a päsťami, dnes ich nahrádzajú zbrane." Noviny uviedli dva príklady: násilnú smrť manželky, ktorá sa pohádala s mužom kvôli tomu, že si kúpila drahé hodvábne šaty a usmrtenie mladej dievčiny. Tá sa stala náhodnou obeťou, keď v bare na seba začali po ostrej hádke strieľať dvaja mladíci.
Vraždy a zabíjanie v minulosti boli charakteristické najmä pre súperiace gangy a drogových dílerov. Dnes v štatistikách začínajú pribúdať tzv. vraždy v afekte. Ich podnetom sú často malicherné hádky, vyúsťujúce v určitých momentoch do veľkých tragédii. Americkí policajti majú veľa dôkazov o zabíjaní kvôli prepusteniu z práce, za predbiehanie pri šoférovaní, za neveru partnera, či dokonca za spor o miesto na zaparkovanie.
Psychológovia tvrdia - je to reakcia na nezvládnutie každodenného hektického životného štýlu a záťažových situácií. Ich rada je jednoznačná - nenechajte sa zatlačiť do kúta a nepodliehajte stresu a nepravým životným hodnotám.
Časť problému podľa amerických expertov spôsobuje aj ľahká dostupnosť ku zbraniam. Od roku 1985 napríklad vo Filadelfii počet osôb legálne vlastniacich strelnú zbraň sa zvýšil zo 700 na súčasných 32.000.
Policajný šéf z mesta Milwaukee v štáte Wisconsin Nannette H. Hegerty pre The New York Times hovorí: "...Spoločnosť začína byť čoraz nahnevanejšou a agresívnejšou, pri nedorozumeniach sa okamžite útočí zbraňou." V tomto meste vzrástol počet zabití z čísla 88 v roku 2004 na 122 vlani. Polícia tomuto trendu nedokáže predchádzať ani zabrániť. Spolu s psychológmi však dvíha varovný prst.
Autor článku: TASR