Odboroví predáci Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Jána Adama Reimana v Prešove vyzvali listom jej vedenie, aby v súvislosti s prijatou novou platovou smernicou, ktorá vyústila do štrajkovej pohotovosti, dôsledne uplatňovalo ustanovenia Zákonníka práce.
Vedenie tamojšieho zariadenia však odborárom a všetkým zamestnancom viackrát deklarovalo, že sa maximálne pridržiava litery spomínaného zákonníka. "My celý čas sme tvrdili, že plat, ktorý mali doteraz, im ostáva zachovaný. To znamená, že ich plat alebo základná mzda, ako sa to dnes nazýva, je vlastne súčet ich bývalého tarifného platu, rôznych príplatkov - rizikových, infekčných, osobného ohodnotenia, to všetko sme pojali do tých 100 percent platu v minulom roku, "uviedol dnes pre TASR riaditeľ FNsP Peter Biroš. Dodal, že týchto sto predstavuje v súčasnosti 80 percent a k tomu vedenie deklarovalo, že ak na príslušnom oddelení splnia požadované ekonomické ukazovatele, majú možnosť pracovníci zarobiť o ďalších 20 percent navyše.
Na margo výplatných pások, ktoré vykazovali nižšie reálne mzdy a vzbudili u zamestnancov nespokojnosť, Biroš povedal, že to spôsobili ináč honorované služby v nemocnici ako v minulosti. Aj toto odmeňovanie je podľa riaditeľa stanové Zákonníkom práce, ktorý zodpovedá európskym normám. V prípade, že lekári odmietnu slúžiť podľa týchto ustanovení, zavedú v nemocnici dvoj aj trojzmenné prevádzky. Vedenie nemocnice zváži, či pri štrajkovej pohotovosti, ktorá ovplyvnila verejnú mienku nielen zamestnancov zariadenia, ale aj širokej verejnosti, nedošlo k poškodeniu dobrého mena prešovskej nemocnice a členov jej vedenia.
Odborári FNsP naďalej zostávajú v štrajkovej pohotovosti. Podľa ich predáka Štefana Hudačka zvážia aj ďalšie aktívnejšie štrajkové formy. Biroš tvrdí, že podľa Zákona 578 paragrafu 20 štrajk nie je v zdravotníckych zariadeniach dovolený. "Skúmame, či sa už predchádzajúcimi zhromaždeniami nenaplnili niektoré znaky štrajku, prípadne by sme potom tiež zvážili právne kroky. Za najväčšiu nehoráznosť považujeme, že odborový zväz KOVO prišiel na pôdu nemocnice podporiť tzv. štrajkovú aktivitu zdravotníckych zamestnancov. Mimo areálu majú na to právo, ale na pôde nemocnice je to nemysliteľné," konštatoval Biroš.
Podľa Hudačka poznajú dve formy odmeňovania podľa Zákonníka práce - na základe individuálnej dohody a na základe kolektívneho vyjednávania. "Kolektívne vyjednávanie nie je ukončené, preto si myslíme, že sme mali byť odmeňovaní ako v predchádzajúcom období," doplnil Hudačko.
Ďalšie kolektívne vyjednávanie odborárov s vedením nemocnice sa uskutoční v pondelok.
Autor článku: TASR