Pripomenúť 40. výročie úmrtia prvej predsedníčky Československého Červeného kríža (ČsČK) Alice G. Masarykovej a 125. výročie vzniku prvých spolkov Červeného kríža na Slovensku je cieľom medzinárodnej dvojdňovej konferencie pod názvom Červený kríž, Alica G. Masaryková a Slovensko, ktorá dnes začala v Martine.
"Konferencia má dva významy - pripomenúť si to, čo sme povinní čerpať z histórie a na druhej strane prezentácie aj prítomnosť významných hostí hovorí o tom, ako veľmi sú potrebné povolania, ktoré sa dennodenne venujú pomoci blížnym," povedal pre TASR generálny sekretár Slovenského Červeného kríža (SČK) Bohdan Telgársky.
Generálny sekretár SČK zdôraznil, že v priestoroch Ústavu M. R. Štefánika v Martine, kde sa konferencia koná, boli položené základy ošetrovateľskej školy a výučby ošetrovateľstva. "Sama Alica Masaryková na Kysuciach pomáhala rôznymi spôsobmi. Jedným z nich bol ten, že pozvala misie britského a amerického Červeného kríža. Významnou bude prezentácia Sylvie of Limerick, ktorá bola desať rokov prezidentkou britského Červeného kríža, o misiách britského Červeného kríža v dvadsiatych a tridsiatych rokov na Kysuciach počas veľmi silných epidémií," spresnil Telgársky.
Popri prezidentke SČK Helene Kobzovej vystúpi na konferencii aj generálny sekretár SČK, predstavitelia Českého Červeného kríža, Masarykovho ústavu Akadémie vied Českej republiky, Historického ústavu SAV, Múzea SČK v Martine či Slovenskej národnej knižnice. Okrem nedostatku krvi na Slovensku budú témami prednášok napríklad spolupráca s Českým Červeným krížom a ochrana osobnosti, najmä v súvislosti so šírením medzinárodného humanitárneho práva.
Medzinárodnú konferenciu Červený kríž, Alica G. Masaryková a Slovensko usporiadal SČK pod záštitou prvej dámy SR Silvie Gašparovičovej a pod odbornou garanciou dekana Lekárskej fakulty UK v Bratislave, profesora Pavla Traubnera.
Autor článku: TASR