Alfahydroxy kyseliny, resp. ovocné kyseliny sú chemické látky, ktoré sa bežne vyskytujú v prírode. Najznámejšími sú kyselina glykolová, kyselina mliečna a kyselina citrónová.
Využitie AHA kyselín pri domácom použití
V súčasnosti sa najčastejšie používajú kyseliny mliečna a glykolová. Kyselina mliečna sa nachádza v prípravkoch v nižších koncentráciách a vyžívajú sa hlavne jej hydratačné schopnosti. Kyselina glykolová pri každodennom použití obsiahnutá v krémoch, géloch a roztokoch v koncentráciách do 15 % normalizuje keratinizáciu /rohovatenie/ a ošupovanie pokožky a zvyšuje syntézu kolagénu.
Výsledným efektom jej dlhodobejšieho používania je vyhladenie drobných povrchových nerovností, pokožka sa postupne stane na dotyk menej drsnou, vyhladia sa drobné vrásky, zjemnia pigmentové škvrny a koža farebne zjednotí. Pri používaní týchto prípravkov počas leta treba dôsledne dodržiavať zásady slnečnej ochrany, inak hrozí vznik rôznych škvŕn /hyperpigmentácií/.
Novinkou v bežnej dennej starostlivosti o kožu je aplikácia kyseliny glukonovej a laktobiónovej. Sú oveľa lepšie tolerované, v miestach aplikácie nevznikajú nepríjemné pocity, ako pálenie, pichanie, čo potvrdzujú i klinické štúdie.
Každodenná aplikácia spomínaných kyselín vedie k normalizácii ošupovania rohovej vrstvy, napr. pri presušení kože po opaľovaní, ako aj pri celej skupine kožných ochorení, ktorých hlavným prejavom je hromadenie veľkých, silne ku koži priliehajúcich šupín. Zrýchľuje sa tak obnova buniek pokožky. Ich každodenné používanie počas dní s intenzívnym UV žiarením nie je spojené s rizikom rýchlejšieho spálenia. Podobne ako konvenčné AHA kyseliny vedú k zvýšeniu syntézy kolagénu, majú silné hydratačné schopnosti. Navyše oproti klasickým AHA majú antioxidačné vlastnosti, sú vychytávačmi voľných radikálov, ktoré spomaľujú proces vnútorného a vonkajšieho starnutia kože, dané najmä poškodením od slnka.
Profesionálny píling AHA kyselinami patrí do rúk lekára
Výrazné zosilnenie účinku ovocných kyselín sa dosiahne aplikáciou vyššie koncentrovaných prípravkov. Takýto zákrok patrí do rúk odborníkov. Kozmetičky pracujú s kyselinou glykolovou v približne 20 %-nej koncentrácii.
Do rúk lekára patria 35 až 70 %-né roztoky kyseliny glykolovej, ďalej sa na píling používa 90 %-ná kyselina mliečna, v 20 až 50%-nej koncentrácii kyselina citrónová a až v 100 %-nej koncentrácii kyselina pyrohroznová.
Okrem už uvedených účinkov ovocných kyselín, ktoré sa dostavujú používaním nižších koncentrácií, vysokokoncentrované AHA sú schopné vyvolať kompletnú epidermolýzu, t.j. kompletné oddelenie pokožky od dermy. Tento efekt profesionálneho pílingu je využívaný v liečbe vírusových bradavíc, solárnych a stareckých škvŕn, v liečbe akné.
AHA kyseliny sa používajú na tvár, dekolt, chrbát a iné časti tela na zarovnanie jemných nerovností a vrások na koži. Efekt sa začína rozvíjať už od prvého ošetrenia po dobu 6 mesiacov, odporúča sa 4 – 8 ošetrení v intervale 14 dní. Medzi nežiaduce účinky patrí podráždenie/začervenanie/, ktoré pretrváva niekoľko hodín, neodporúča sa nanášať mejkap.
Autor článku: Ústav lekárskej kozmetiky, a.s.