Už dvadsať rokov si verejnosť pripomína 25. november ako Medzinárodný či Svetový deň bez mäsa. Iniciovali ho v Indii v roku 1986 zároveň ako Deň práv zvierat.
Na fakt, že nadmerná konzumácia živočíšnej potravy poškodzuje ľudské zdravie, poukazuje nielen Slovenská vegetariánska spoločnosť ale tvrdí to aj vedúci Centra preventívnej a športovej medicíny Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach docent Daniel Pella. V súvislosti s dnešným dňom pripomenul, že postoj ľudí ku konzumácii mäsa je rôzny a súvisí s vierovyznaním či kultúrnymi tradíciami. Do značnej miery ho podmieňuje aj zemepisná šírka – v oblastiach s hojnosťou zeleniny a ovocia sa konzumuje menej stravy živočíšneho pôvodu, než v chladnom podnebí. Čoraz častejšie sa však pod konzumáciu či nekonzumáciu mäsa podpisuje individuálny postoj človeka.
"Vyššia konzumácia živočíšnych tukov, najmä vo forme mäsa je vážnym problémom predovšetkým v ekonomicky vyspelých krajinách sveta. Je spojená s narastajúcou mierou obezity a s ňou súvisiacich komplikácií. Predstavuje jeden z hlavných rizikových faktorov porúch tukového metabolizmu – vysokého cholesterolu v krvi," uviedol Pella. Spresnil, že živočíšne tuky sú jedným z hlavných rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení, najmä aterosklerózy - kôrnatenia tepien. Jej najdramatickejšími prejavmi sú akútny infarkt srdcového svalu a náhla cievna mozgová príhoda, ľudovo nazývaná porážka.
Obzvlášť nevhodná je podľa jeho slov nadmerná konzumácia údenín, ktorá je spojená so zvýšeným rizikom ochorení tráviaceho traktu, vrátane rakovinových ochorení.
Hoci docent Pella varuje pred veľkou konzumáciou živočíšnych tukov, úplne vylúčiť mäso z jedálnička neodporúča. "Na rozdiel od nedávnej minulosti, dnes vo všeobecnosti príjem mäsa nezakazujeme, avšak odporúčame jeho umiernenú konzumáciu vo vhodných formách," konštatoval. Dôležitý je správny pomer tukov, cukrov a bielkovín v potrave. Strava by mala byť bohatá na dostatok zeleniny a ovocia (aspoň 500 gramov denne) a tiež vlákninu, vitamíny a minerály. Nasýtené - živočíšne tuky by mali byť nahradené ovocím, zeleninou, strukovinami, rybami a potravinami, ktoré obsahujú tzv. polynenasýtené mastné kyseliny. Nachádzajú sa napríklad v ľanových semenách, vlašských orechoch, repke olejnej či v mandliach a hojne ich obsahujú ryby. "Rybacie mäso preto predstavuje vhodnú náhradu za iné živočíšne tuky," dodal Pella.
Autor článku: TASR