V prípade pretransformovania poistencov štátu do Všeobecnej a Spoločnej zdravotnej poisťovne, ktoré by mali opäť dostať verejnoprávny charakter, sa podľa ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča vedú predčasné polemiky.
"Vedie sa diskusia, ktorá pomaly prechádza do hystérie o niečom, čo oficiálne vlastne ani neexistuje," upozornil minister v dnešnej diskusnej relácii STV O 5 minút 12. Ide zatiaľ len o pracovný návrh, pričom ministerstvo pracuje s viacerými variantmi. Definitívnu podobu by mal dostať v priebehu decembra a následne bude predložený na pripomienkové konanie.
Predseda výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný upozornil, že v prípade, ak by návrh prešiel v takej podobe, o akej sa dnes na verejnosti hovorí, bolo by to technicky ťažko realizovateľné. "To, čo tento model prinesie zhruba pre jeden milión poistencov štátu, je šikanovanie zo strany štátu," uviedol poslanec za SDKÚ-DS.
Už dlhší čas rezonuje téma navyšovania platov zdravotníckych pracovníkov, hovorí sa o intervale od 5 do 30 percent. Pracovná skupina, ktorú zriadilo MZ, zisťuje, do akej miery je legislatívne možné platy zvyšovať. Podľa ministra disponibilné zdroje zdravotných poisťovní stúpnu v priebehu nasledujúceho roka o 7,6 miliardy korún. "Tieto zdroje umožnia zdravotným poisťovniam a zdravotníckym zariadeniam dohodnúť sa na takých zmluvách a na takom navýšení finančných prostriedkov, že dokážu do istej miery vykompenzovať všetky negatíva zvyšovania miezd," vysvetlil šéf ministerstva.
Novotný upozornil na to, že rezort zároveň zrušením alebo znížením poplatkov v zdravotníctve príde o takmer dve miliardy korún. SDKÚ-DS podľa neho považuje rozpočet verejnej správy v časti zdravotníctva za najrizikovejší. Ako dôvody uviedol, že súčasná vláda zvýši odvody za svojich poistencov o jedno percento len za prvé štyri mesiace budúceho roka. "Vláda tvrdí, že tieto peniaze - 2,1 miliardy korún budú použité na zvyšovanie miezd. Z čoho budú hradené od mája? Nie je predsa možné, aby sme najprv pridali, namlsali poskytovateľov a potom im v máji zobrali peniaze, alebo im nedali ďalšie prostriedky, ktoré boli sľúbené," argumentoval Novotný. Ďalším problémom podľa neho je to, že v celom rezorte boli za veľmi krátky čas zavedené mäkké rozpočtové kritériá.
Minister vyjadril presvedčenie, že poisťovne neminú jednopercentné navýšenie za štyri mesiace, ale si ho rozdelia. Vláda ho podľa jeho slov zaviazala pripraviť racionalizačné opatrenia. Ak budú reálne, kabinet sa nebráni tomu, že z rozpočtovej rezervy bude výdavky spojené so zvýšením platov dofinancovávať aj po apríli. SDKÚ- DS už v pondelok 27. novembra predloží na výbor pozmeňujúci návrh, aby sa odvody štátu za poistencov zvýšili o 0,33 percenta po celý rok a nie o jedno percento za prvé štyri mesiace.
Autor článku: TASR