O oblasť zdravotníctva má veľké obavy SDKÚ-DS a návrhy zákonov a zámery rezortu považuje za návrat späť.
Podľa slov predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu, ktoré zazneli dnes pred novinármi, v predchádzajúcom volebnom období sa za zdravotníckej reformy vytvorili tvrdé rozpočtové pravidlá. Tie pre celý systém znamenali zmysluplnú cestu. V súčasnosti sa tieto pravidlá podľa Dzurindu zmäkčujú a vraciame sa do obdobia, keď nikto nie je za nič zodpovedný. Nastúpená cesta v rezorte zdravotníctva podľa expremiéra nevedie nikam a navrhovaný rozpočet pre zdravotníctvo považuje za neúplný. Odôvodnil to tým, že podľa návrhu by sa platba štátu za svojich poistencov mala zvýšiť zo štyroch na päť percent z priemernej mzdy za rok 2005, a to iba na štyri mesiace, nikto však nepovedal, čo bude ďalej.
„Budeme zdravotníctvo brániť tým nezmysleným zámerom a zásahom, o ktoré sa vláda pokúša. Budeme prichádzať s našimi predstavami ako zachrániť to, čo sa zachrániť dá, a ako presadzovať v sektore principiálne kroky,“ vyjadril sa predseda SDKÚ Dzurinda.
Predseda výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný informoval, že v pléne navrhne zvýšiť platby štátu za jeho poistencov o 0,33 percenta počas celého roka. Išlo by o systémový krok, oproti návrhu vlády, ktorá chce zvýšiť platbu štátu jednorazovo na štyri mesiace. Novotný zdôraznil, že jeho návrh nepresiahne sumu 2,1 miliardy korún, s ktorou vláda počíta.
Podľa Novotného je veľmi nezodpovedné zo strany vlády, že peniaze zo zvýšených odvodov za poistencov štátu sa použijú na zvýšenie miezd pre zdravotníkov. Nepočul však, ako ich budú platiť od 1. mája, keďže tieto odvody má štát poskytovať len do konca apríla.
Argumenty, že sa v rezorte uskutočnia racionalizačné oparenia, považuje Novotný za dobrý vtip. Za kuriózne označil návrh rozpočtu Úradu pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou, ktorý vláda schválila. Následne ho koaliční poslanci vo výbore pre zdravotníctvo neschválili, pričom ho podporili opoziční zákonodarci. Podľa Novotného sa ešte nestalo, aby za rozpočet Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý schválila vláda, nehlasovali vo výbore koaliční poslanci. Cítim za týmto silný útok na úrad pre dohľad a jeho nezávislosť.
Autor článku: TASR