Pokým nedôjde k postupnej úprave miezd lekárov a stredného zdravotného personálu, môže nastať kolaps niektorých oddelení v zdravotníckych zariadeniach. Upozornil na to vo výbore pre zdravotníctvo prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko.
Spomenul, že z nemocníc združených v ANS za prvých šesť mesiacov tohto roka odišlo 56 kvalifikovaných anestéziológov a 130 zdravotných sestier. "To akoby som povedal, že desať anestéziologických resuscitačných oddelení nespĺňa základné personálne kritéria na poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti," konštatoval Petko, podľa ktorého lekári väčšinou odchádzali do záchrannej zdravotnej služby alebo do zahraničia.
Odhaduje sa, že predpokladaný dlh zdravotníckeho systému za tento rok bude zhruba 6 až 6,5 miliardy korún, informoval členov výboru Petko. Fakultné nemocnice sa mesačne zadlžujú sumou 150 až 200 miliónov korún.
Petko poukázal na to, že nemocnice združené v ANS v roku 2005 mali vyrovnaný rozpočet. Predpokladá, že tieto nemocnice vykážu stratu do 100 miliónov korún za tento rok. Odôvodnil to zvýšením minimálnej mzdy o 8,5 percenta a výpadkom 20 a 50-korunových poplatkov, ktoré boli zdravotnými poisťovňami kompenzované len na 40 percent.
Na budúci rok sa do systému dostane o 7,6 miliardy korún viac. Ak sa však neurobia reštrukturalizačné zmeny a úprava siete a ak by sa zvýšili mzdy požadované lekárskym odborovým združením o 30 percent, Petko sa obáva, že tento dlh by mohol narásť na sedem až desať miliárd korún.
Autor článku: TASR