Striedme pitie predlžuje život, kým priveľa alkoholu ho môže skrátiť. Túto starú pravdu potvrdili talianski vedci na základe výskumu, ktorý zhrnul údaje z 34 štúdií na viac ako milióne ľudí a 94.000 prípadoch úmrtí. Závery výskumu prezentovala tlačová agentúra Reuters.
Neveľké množstvo alkoholu, v prípade mužov ide najviac o štyri poháre (v prípade vína) či poháriky (destiláty) denne a u žien dva, znižuje riziko smrti z akéhokoľvek dôvodu až o 18 percent. Ak však konzumenti prekročia túto hranicu, "veci sa radikálne menia", tvrdí vedúci štúdie Augusto di Castelnuovo z Katolíckej univerzity v Campobasso.
Keď muži vypijú viac ako štyri jednotky alkoholu denne a ženy nezostanú pri dvoch, nielenže stratia ochranu poskytovanú alkoholom, ale riziko smrti sa ešte zvýši. Rozdielny metabolizmus žien a mužov pri konzumácii alkoholu je dôvodom, prečo muži môžu vypiť až štyri jednotky, ale ženy stratia ochranu už po dvoch.
Po rovnakom množstve vypitého alkoholu majú ženy vyššiu hladinu alkoholu v krvi ako muži. V prípade, že vypijú viac ako dva poháre či štamperlíky denne, zvyšuje sa riziko ochorení pečene a určitých typov rakoviny. Výsledky výskumu teda potvrdili nebezpečenstvo alkoholických excesov.
Podľa slov di Castelnuovu by ťažkí pijani nutne mali konzumáciu alkoholu znížiť, ale kto pravidelne popíja malé množstvá, mal by pokračovať. Osobitne dobrým spôsobom pitia sú malé množstvá počas jedla.
"Je to osobitná črta diéty z oblasti Stredozemného mora, keď je alkohol - a v prvom rade vín - ideálnym partnerom obeda alebo večere, ale zvyšok dňa musí byť absolútne bez alkoholu," vysvetlil doktor di Castelnuovo a dodal, že alkohol môže byť rešpektovaným hosťom na našom stole, ale má to byť v súlade so zdravým životným štýlom a inšpirované kvalitou - nie kvantitou.
Autor článku: TASR