Nie je správne používať jeden typ rastlinného oleja na studenú kuchyňu, vysmážanie či minútky. Alžbeta Béderová z Poradne zdravej výživy v Bratislave to odôvodňuje tým, že každý typ oleja obsahuje inú dominantnú mastnú kyselinu.
Na Slovensku sa bežne používa slnečnicový, repkový a olivový olej. Slnečnicový olej, ktorý je menej stabilný ako repkový, je skôr určený ako doplnkový. Panenský olivový olej zelenej farby je podľa Béderovej vhodný najmä na studenú kuchyňu. Olivový olej žltej farby je lepší na tepelnú úpravu, pretože je najstabilnejší. Pri kuchynskej úprave sa neprepaľuje a nevznikajú ani karcinogénne látky, povedala pre TASR Béderová.
U slovenskej populácie je príjem mastnej kyseliny linolovej a linolenovej nevyvážený. Ich pomer by mal byť šesť ku jednej v prospech linolovej kyseliny. Podľa Béderovej si treba pri kúpe oleja všímať na etiketách, na čo sú oleje určené. Slnečnicový olej je vhodnejší na studenú kuchyňu a krátkodobú tepelnú úpravu, čiže minútky. Ak ľudia chcú vysmážať, vhodnejší je na to špeciálny olej z repky, vyhovujúci na fritovanie, ktorý sa pri dlhšom ohreve neprepaľuje.
Béderová odporúča striedať slnečnicový a repkový olej. Neradí ich však kupovať vo veľkých baleniach, pretože sú väčšinou v priesvitných obaloch a oleje citlivo reagujú na svetlo aj teplo. Oleje je dobré uchovávať v chladničke alebo na tmavom chladnom mieste.
Autor článku: TASR