Rodičia ťažko postihnutého deväťročného dievčatka z USA, ktoré dostávalo dávky estrogénu na spomalenie rastu a podstúpilo hysterektómiu, aby nemalo menštruačný cyklus, tvrdia, že ich rozhodnutie pre takúto liečbu bolo nutné pre zlepšenie kvality života ich dieťaťa.
Malá Ashley nemôže chodiť ani hovoriť a mentálne je na úrovni bábätka. Dievčatko trpí nezvratným poškodením mozgu označovaným ako statická encefalopatia. Liečiť vyššie uvedeným spôsobom ju lekári začali v šiestich rokoch.
Jej rodičia sa k liečbe verejne vyjadrili po prvý raz od októbra 2006, keď lekári podrobne opísali liečbu brzdenia jej rastu v lekárskom periodiku. Ich liečebný postup vyvolal kritiku iných lekárov a rozpútal etickú diskusiu o tom, či brzdenie normálneho vývoja neprekračuje hranice lekárskej liečby.
Rodičia malej Ashley však s liečbou súhlasia. Považujú ju za humánnejšie riešenie jej ťažkého zdravotného stavu a domnievajú sa, že ňou možno maximalizovať kvalitu jej života. Zásadným omylom vo všeobecnom chápaní kontroverznej liečby, ktorú mnohí označujú za nehumánnu, je podľa nich nesprávna domnienka, že liečba uľahčuje situáciu opatrovníkom (rodičom) a nie postihnutému dieťaťu. Toto je podľa nich nesprávne chápanie veci.
Ako píšu vo svojom internetovom blogu, kde sa k celej veci vyjadrujú, rozhodnutie súhlasiť s týmto smerom liečby nebolo pre nich ťažké.
Vďaka vysokým dávkam estrogénu by si Ashley mala zachovať súčasnú výšku 1,35 metra a hmotnosť 34 kg. Bez liečby by bola z nej v súčasných deviatich rokoch už 1,67 metra vysoká žena s hmotnosťou 57 kg.
Lekári jej tiež urobili hysterektómiu, aby eliminovali možnosť rakoviny maternice a tiež aby sa Ashley nemusela zapodievať problémami súvisiacimi s menštruačným cyklom. Odstránili jej aj prsníky, ktoré jej začínali rásť, aby v budúcnosti obmedzili ich rast.
Podľa lekárskeho etika Arthura Caplana z Pennsylvánskej univerzity by sa lekári mali riadiť základným pravidlom "neubližovať", a brzdenie rastu nemožno považovať za etický spôsob.
"Puberta, rast a starnutie sprevádza každého z nás a na svete je mnoho ľudí, ktorí potrebujú pomoc rodiny alebo spoločnosti," hovorí Caplan. "Riešením nie je zobrať každého človeka, ktorý je schizofrenický, autistický alebo behaviorálne dezorientovaný, a udržiavať ho v stave malého dieťaťa."
Podľa lekára a riaditeľa Centra zdravotnej etiky na University of Missouri Davida Fleminga len história a čas ukážu, či sa rodičia malej Ashley rozhodli správne. On osobne sa však domnieva, že konali asi v najlepšom záujme svojho dieťaťa.
O liečbe malej Ashley začal uvažovať v roku 2004, keď mala necelých šesť rokov a začala predčasne vykazovať prvé známky puberty. Pred operáciami alebo zahájením liečby estrogénom museli získať súhlas 40-členného etického výboru detskej nemocnice v Seattli.
Autor článku: TASR