Do roku 2020 sa zdvojnásobí počet úmrtí v dôsledku fajčenia a požívania iných tabakových výrobkov -podľa odhadov na celom svete zomrie vyše 10 miliónov ľudí ročne. Podľa výskumníkov však toto číslo môže byť oveľa väčšie.
Medzinárodný výskum mladistvých vo veku od 13 do 15 rokov totiž preukázal neočakávaný a prekvapujúci nárast počtu mladých fajčiarok a poukázal na rozsiahlu hrozbu pasívneho fajčenia a požívania ostatných tabakových výrobkov.
"Dopad požívania tabakových výrobkov sa odrazí na zvýšenom počte smrteľných prípadov," varoval Charles Warren z centra pre kontrolu a prevenciu chorôb v Atlante.
Podľa prieskumov v 131 krajinách sveta vrátane pásma Gazy a západného brehu Jordánu zo 750.000 mladistvých je deväť percent fajčiarov cigariet, kým ďalších 11 percent žuje tabak, fajčí cigary či vodné fajky.
Stierajú sa rozdiely aj medzi mužmi a ženami. Na základe doterajších výskumov sa predpokladalo, že muži sú štyrikrát náchylnejší na nikotínovú závislosť ako ženy. Výsledky z Celosvetového prieskumu fajčenia u mládeže (GYTS) však svedčia o tom, že je v súčasnosti tento rozdiel iba 2,3 krát väčší. V niektorých krajinách dokonca rozdiel medzi počtom mladých fajčiarov a fajčiarok ani neexistuje.
"Časté požívanie tabakových výrobkov u mladých dievčat je tá najhoršia správa, ktorú máme," varoval Warren.
Viac ako 40 percent opýtaných študentov ďalej uviedlo, že sú pasívnymi fajčiarmi doma a 50 percent na verejných miestach.
Fajčenie je najčastejšou príčinou predčasných úmrtí. Zvyšuje riziko srdcového infarktu a mŕtvice, spôsobuje ťažkosti s dýchaním a rakovinu pľúc.
Autor článku: TASR