V roku 1999 predstavovala stredná dĺžka života (SDŽ) u mužov 68,95 a žien 77,03 roka. V roku 2004 sa tieto údaje zmenili, u mužov zaznamenali 70,3 a žien 77,8 roka. SDŽ charakterizuje stav zdravia populácie a úroveň systému zdravotníctva. Uvádza sa to v Správe o realizovaní Štátnej politiky zdravia v Slovenskej republike za roky 2004 - 2005, ktorá má byť v stredu 10. januára na rokovaní vlády.
Napriek tomu, že sa vek Slovákov zvyšuje, z európskeho hľadiska sa radíme medzi priemerné krajiny. Predĺženie SDŽ súvisí nielen s poklesom dojčenskej a novorodeneckej úmrtnosti, ale aj s poklesom úmrtnosti na choroby obehovej sústavy, najmä na ischemickú chorobu srdca.
Hlavným cieľom štátnej politiky zdravia schválenej vládou v roku 2000 bolo nasmerovať záujmy a snahy všetkých zložiek spoločnosti na zdravie ako kľúčový faktor jej rozvoja. Zámerom bolo tiež vytvoriť prostredie, v ktorom občania budú mať zaručené podmienky na podporu a ochranu svojho zdravia, právo na zdravotnú starostlivosť, na jej dostupnosť a rovnosť v jej poskytovaní, píše sa okrem iného v správe, ktorú predkladá rezort zdravotníctva.
Autor článku: TASR