Zásadným cieľom Národného programu kontroly tabaku je každoročne znížiť počet fajčiarov tak, aby sa každý rok v priemere najmenej o dvojnásobok zvýšil počet tých, ktorí prestanú fajčiť. Zámerom je aj zabezpečiť právo občanom dýchať vzduch bez tabakového dymu. Píše sa to v návrhu tohto programu, ktorý možno pripomienkovať do 16. januára.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie vo svete fajčí 1,1 miliardy osôb. Ak sa trend fajčenia nezmení, očakáva sa vzostup počtu fajčiarov do roku 2025 na 1,6 miliardy.
Ročne umierajú na ochorenia súvisiace s fajčením okolo štyri milióny ľudí. Na základe výpočtov odborníkov SZO sa predpokladá, že v roku 2030 to bude približne desať miliónov osôb. Pre lepšiu predstavu v 20. storočí tabak zapríčinil okolo 100 miliónov úmrtí a v 21. storočí to môže byť už miliarda úmrtí.
V Európe žije len 15 percent obyvateľstva našej planéty, ale na celosvetových zdravotných následkov v dôsledku fajčenia sa Európa podieľa takmer 30 percent. Koncom 90-tych rokov na následky fajčenia v Európe ročne zomieralo okolo 1,2 milióna ľudí, čo tvorilo okolo 14 percent všetkých úmrtí. Ak sa neprijmú zásadné opatrenia, tak v roku 2020 na následky fajčenia budú v Európe zomierať ročne dva milióny ľudí. To bude tvoriť takmer 20 percent z celkovej úmrtnosti.
Národný program kontroly tabaku má v súčasnosti schválených 25 štátov európskeho regiónu. Z krajín členských a pristupujúcich k Európskej únii má národný program schválených 16 štátov - Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Maďarsko, Írsko, Taliansko, Litva, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko a Veľká Británia.
Autor článku: TASR