Prvýkrát na Slovensku použili lekári na bratislavských Kramároch prístroj Prometheus na pečeňovú dialýzu. Je to jediný prístroj v SR.
Eliminačnou metódou pracovali lekári v noci z 9. na 10. januára na Jednotke intenzívnej hepatologickej a metabolickej starostlivosti 1. internej kliniky – výučbovej základne Slovenskej zdravotníckej univerzity.
Tridsaťsedemročná pacientka zvládla celú procedúru výborne, životne dôležité funkcie organizmu má zachované.
"Prístroj Prometheus zabezpečuje očisťovanie krvi od splodín metabolizmu, čo normálne vykonáva pečeň. Je minirevolúciou v pečeňovej hepatológii. Doteraz pacienti so zlyhávaním pečene mali jedinú možnosť, a to urgentnú transplantáciu pečene," povedal dnes pre TASR profesor Štefan Hrušovský, prednosta 1. internej kliniky na Kramároch.
Prístroj Prometheus sa používa obvykle na preklenutie obdobia, kým sa nájde darca orgánu, alebo kým pečeň začne sama regenerovať. Závisí to od ochorenia orgánu.
Pečeňová dialýza, alebo inak povedané, umelá náhrada hlavných pečeňových funkcií, sa bude u pacientky robiť dva až tri razy týždenne počas dvoch-troch týždňov. Lekári očakávajú, že jej pečeň sa sama zregeneruje.
Metódu aplikovali lekári a sestry z 1. internej kliniky v spolupráci s pracovníkmi a pracovníčkami hemodialyzačného centra Logman a v spolupráci so slovenskými a českými technickými pracovníkmi. Eliminačnú liečbu podstúpila pacientka, ktorej zlyhávala pečeň a tak bol jej život v ohrození.
Prístroj Prometheus darovala Slovenská nadácia Silvie Gašparovičovej.
Eliminačná liečba pri zlyhaní pečene zažíva v súčasnosti prudký rozvoj a je predpoklad, že významne prispeje k riešeniu ťažkých stavov zlyhania pečene, ktoré boli donedávna neliečiteľné.
Autor článku: TASR