Definícia Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 1994: „Osteoporóza je systémové ochorenie skeletu, definované ako zníženie obsahu kostnej hmoty a narušenie mikroarchitektúry kostného tkaniva, zapríčiňujúce zvýšenú krehkosť, čo vyúsťuje do zvýšeného rizika zlomenín už pri minimálnom úraze“.
Skúsme si to celé povedať jednoduchšie: Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom kosti rednú – ich hmota sa stráca a zároveň mení štruktúru. Znižuje sa tak pevnosť kostí a ich odolnosť pri úraze: výrazne preriedená a oslabená kosť sa ľahko láme už pri minimálnom náraze (napr. pri páde po bežnom pošmyknutí sa) alebo aj bez zjavného úrazu (napr. osteoporotický stavec sa môže zlomiť už pri silnejšom kašli alebo zatlačení na stolicu pri zapečenosti).
Osteoporotické zlomeniny sa vyskytujú predovšetkým v stavcoch chrbtice, v hornej časti stehnovej kosti a v predlaktí a obvykle bývajú dosť nebezpečné. Z rozsiahlych štatistík vyplýva, že až polovica pacientov stráca po zlomenine stehnovej kosti schopnosť samostatne chodiť a postarať sa o seba, a až pätina pacientov po tejto zlomenine zomiera počas prvého roka na následky dlhodobého pripútania na lôžko.
Nepríjemné následky však má osteoporóza ešte pred vznikom zlomenín: pacienti obvykle pociťujú závažné dlhotrvajúce bolesti chrbta, ktoré im výrazne zhoršujú kvalitu života. Bežné každodenné činnosti, ako je napríklad umývanie sa, obliekanie, príprava jedla a vykonávanie ľahkých domácich prác sa stávajú veľmi náročnými. Chrbát bolí najmä pri práci v predklone, dlhodobom stoji alebo chôdzi so záťažou – pri umývaní riadu, žehlení, vysávaní a nosení nákupov.
Takéto príznaky má veľa ľudí, najmä žien po menopauze. Majú preto všetky osteoporózu? Odpoveď znie – nie. Bolesti chrbta majú veľmi veľa príčin a osteoporóza je len jednou z nich. Ale pravdou je, že osteoporózu má veľmi veľa žien, najmä po menopauze: odhaduje sa, že na Slovensku má osteoporózu asi 180 000 žien a ďalších 350 000 žien má zvýšené riziko osteoporózy, ročne (podľa štatistík z r. 2000) si stehnovú kosť zlomí asi 6000 žien a 4000 mužov, pričom toto ochorenie zaujalo 9. miesto v príčinách úmrtí v nemocnici. Osteoporóza sa tak stala jedným z najčastejších chronických ochorení, zhoršujúcich sebestačnosť a tým aj kvalitu života.
Jej nebezpečnosť sa zvyšuje tým, že obvykle začína a v počiatočných štádiách aj prebieha bez výraznejších príznakov, a tým, že aj v rozvinutom štádiu s výraznými bolesťami chrbta, postupujúcou deformáciou postavy (zaobľovanie hornej časti chrbta, znižovanie výšky) pripomína iné bežné ochorenia chrbtice (napríklad poruchy platničiek medzi stavcami, výrastky na stavcoch a podobne), takže uniká diagnostike. V odbornej literatúre sa uvádza alarmujúci fakt, že menej ako 20% osôb s osteoporózou je diagnostikovaných a dokonca menej ako 10% pacientov dostáva účinnú liečbu napriek tomu, že včasná a spoľahlivá diagnostika osteoporózy a jej účinná liečba sú dnes už bežne dostupné!
Stavce:
Osteoporotické zlomeniny:
Môžeme si teda zhrnúť základné doteraz uvedené poznatky o osteoporóze: je to ochorenie časté, zákerné, nebezpečné a pomerne málo diagnostikované a liečené. Otázka znie: prečo je tomu tak? Pomerne zjednodušujúca odpoveď znie: pretože sa na osteoporózu málo myslí, pretože sa považuje (predovšetkým u žien vo vyššom veku) za ochorenie, ktoré akosi k vyššiemu veku patrí a pretože sami pacienti nedokážu dostatočne dlho užívať predpísané lieky.
Aby sme pochopili poslednú vetu, je potrebné vedieť, ako vlastne osteoporóza vzniká. O tom však až v nasledujúcom článku.
Autor článku: MUDr. Juraj Wendl CSc.