Minister zdravotníctva Ivan Valentovič bude v krátkom čase iniciovať stretnutie so zástupcami odborov, aby im podrobne vysvetlil zámer rezortu. Zároveň ich chce osobne ubezpečiť a garantovať, že do roku 2010 kompletne splní požiadavky odborárov, informovala TASR hovorkyňa ministra Silvia Balázsiková.
Po rokovaní v piatok 26. januára so zástupcami Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) a Asociácie fakultných nemocníc (AFN) vyplynulo, že títo zamestnávatelia sú schopní garantovať na rok 2007 rast priemerných miezd od 1. júla o deväť percent, konštatovala Balázsiková.
Valentovič podľa hovorkyne zaviazal riaditeľov zdravotníckych zariadení v pôsobnosti ministerstva, aby akékoľvek navýšenie platieb zo strany zdravotných poisťovní povinne premietli v prvom rade do mzdového ohodnotenia sestier a lekárov. Plnenie tohto príkazu si minister osobne preverí vo všetkých zariadeniach.
"Sme presvedčení, že zdravotnícke zariadenia zdroje na tento zámer budú môcť vytvoriť, pretože Všeobecná zdravotná poisťovňa od 1. januára zvýšila objemy aj ceny za zdravotné výkony a Spoločná zdravotná poisťovňa od 1. januára zvýšila objemy a ceny od 1. februára," uviedla Balázsiková.
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) podľa Balázsikovej je presvedčené, že do roku 2010 bude schopné sa dostať na úroveň požiadaviek odborárov. To znamená, aby lekári dostali trojnásobok z priemernej mzdy v národnom hospodárstve, čo by predstavovalo asi 54 000 korún. Pritom v decembri 2006 sa reálne priemerná mzda lekárov vo fakultných nemocniciach pohybovala nad 40 000 korún. U sestier spomínané 1,5 násobné zvýšenie by malo predstavovať 27 000 korún, pričom priemerná mzda sestry v decembri 2006 bola viac ako 20 000 korún.
Predstavitelia ANS a AFN navrhli ako optimálne systémové riešenie tohto problému novelizáciu Zákonníka práce. MZ sa s ich návrhom stotožňuje. Riešiť tento problém cez novelu zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov vykonávajúcich prácu vo verejnom záujme nemožno. Dôvodom je fakt, že nemocnice nespĺňajú jednu z podmienok. Aby ich zamestnanci mohli byť odmeňovaní podľa tohto zákona, príjmy organizácie by museli byť tvorené na viac ako 50 percent zo štátneho rozpočtu, čo nemocnice nespĺňajú, keďže ich príjmy sú z viac ako 50 percent od zdravotných poisťovní, vysvetlila Balázsiková.
Autor článku: TASR