Nemecké úrady vykonajú obmedzenú likvidáciu hydiny v snahe predísť rozšíreniu kmeňa vtáčej chrípky H5N1 z divých vtákov na domácich operencov. Dnes to oznámil regionálny predstaviteľ.
Minister poľnohospodárstva spolkovej krajiny Meklenbursko-Predpomoransko Till Backhaus vyhlásil, že likvidácia na baltskom ostrove Rujana sa bude týkať hlavne kurčiat a kačíc. Úrady ešte nestanovili, koľko z celkového počtu 400.000 domácich vtákov bude zabitých, dodal.
Nemecko zaznamenalo svoje prvé prípady vtáčej chrípky na Rujane v utorok. Chorobu diagnostikovali len u divých vtákov, nakazenie hydiny ani človeka zatiaľ nezistili.
Freidrich Löffler zo spolkového veterinárneho inštitútu dnes oznámil, že vírus H5N1 zistili u ďalších 18 vtákov, ktoré objavili mŕtve na Rujane. Celkový počet prípadov sa tak zvýšil na 59, väčšinou ide o labute.
Chovateľom po celom Nemecku v rámci prevencie nariadili, aby hydinu držali v uzavretých priestoroch. Rujanu - obľúbenú destináciu nemeckých dovolenkárov a patriacu do volebného obvodu kancelárky Angely Merkelovej - vyhlásili za špeciálnu ochrannú zónu.
Ministerstvo obrany dnes oznámilo, že na ostrov prišlo 40 vojakov zo špeciálnej jednotky na boj proti biologickým a chemickým zbraniam. Vojaci budú na Rujane pomáhať pri dezinfekcii vozidiel, techniky a ľudí odchádzajúcich z postihnutej oblasti. Miestnym úradom pomáhajú aj armádni veterinári, uviedlo ministerstvo.
Backhaus oznámil, že laboratóriá teraz pri testovaní na prítomnosť H5N1 presunú dôraz z Rujany na mŕtvych vtákov objavených na pevnine, aby sa čo najrýchlejšie odhalilo prípadné rozšírenie vírusu do susedných oblastí.
Vírus H5N1, ktorý sa opäť objavil v Ázii v roku 2003, zdevastoval chovy hydiny a vyžiadal si najmenej 91 ľudských životov, hlavne vo východnej Ázii, ale aj v Turecku a na Blízkom východe. Väčšina ľudí sa infikovala pri kontakte s chorými vtákmi. Vedci sa obávajú, že H5N1 môže zmutovať do formy ľahko prenosnej z človeka na človeka a vyvolať chrípkovú pandémiu.
Autor článku: TASR