Krása a vznešenosť patria k základným kategóriám estetiky. Krása je pojmom veľmi širokým a v novodobej kultúre je ponímaná ako „dokonalosť“. Pojem krásy, či charizmy siaha už do obdobia gréckej mytológie, kde krásne bohyne sa stávajú múzami očarených. Najkrajšia z bohýň, Afrodita, spájala v sebe krásu a lásku. A práve tieto spojenia evokujú v našich mysliach príťažlivosť a úspech.
Dnes estetická medicína kritériá krásy zovňajšku jasne stanovila a dokáže nám, na ceste k dokonalosti, podať pomocnú ruku. A kto by sa dnes zdráhal, veď štatistiky jednoznačne prezrádzajú vyššiu úspešnosť u osôb s príťažlivým zovňajškom.
Zimné obdobie je ako stvorené na korekciu nedostatkov našej pleti, na spomalenie procesu starnutia. Nie každý dostal do vienka ideálny genetický základ a málokoho životospráva spĺňa kritériá ideálu. Žijeme vo svete, kde máme síce viac vymožeností, ale menej času a stres sa stal našim spoločníkom. Priveľa slnka, primálo fyzickej aktivity, návykové látky,... to všetko sa odráža na našom zovňajšku.
Korektívna dermatológia prináša v závislosti od potrieb jednotlivca, jeho veku, problematiky pleti, širokú škálu omladzujúcich estetických zákrokov. Pre laika je niekedy ťažké v tejto spleti ošetrení sa vyznať, preto ich rozdelím podľa stupňa náročnosti ošetrenia od najjednoduchším foriem po zložitejšie.
Najstaršou a najjednoduchšou formou regenerácie je povrchový peeling. Medzi najčastejšie používané formy radíme chemický a mechanický peeling. Obe formy sa používali už v dávnej minulosti. Chemický peeling nevedome využívala egyptská kráľovná Kleopatra, ktorá sa kúpavala v mlieku z oslíc. Účinnou látkou bola kyselina mliečna, ktorá je prirodzene obsiahnutá v mliečnych produktoch. K najstarším formám mechanického peelingu patrí rozhodne morská soľ, ktorá vďaka svojim pozitívnym účinkom otvorila vstupnú bránu mechanického peelingu. Peelingy ako také prešli dlhou cestou, od zmien účinných látok, od ciest zatracovania, k ich novodobému objaveniu. Celosvetovo zaznamenávajú svoje vzkriesenie.
Uvedenými terapeutickými postupmi riešime problém starnutia pokožky /fotoageing, vrásky.../, zjednotenie koloritu pleti, akné, zjemnenie jazvičiek po akné, mastná pokožka s rozšírenými pórmi. Ich výhodou je možnosť aplikácie temer na všetky typy pleti v každom veku. Výsledkom je stimulácia kolagénnej siete spojená so zlepšením textúry kože a jej vzhľadu, redukcia pórov. Liečebná kúra pozostáva zvyčajne zo 6-10 sedení opakujúcich sa v intervale 10-14 dní.
Na chemický peeling sa v ordinácii dermatológa najčastejšie využíva kyselina glykolová, z radu alfahydroxykyselín, v 50 až 70% koncentrácii. Použitie rozličných koncentrácií a rozličnej dĺžky pôsobenia účinnej látky umožňuje meniť silu chemického peelingu od povrchového po stredne hlboký. Mechanizmus účinku týchto látok spočíva v znížení súdržnosti buniek tvoriacich povrchovú vrstvu pokožky.
Mikrodermabrázia je formou šetrného a pritom efektívneho mechanického peelingu, pri ktorom je Vaša pokožka obrusovaná drobnými kryštálikmi korundového prášku. Zákrok je vykonávaný za prítomnosti podtlaku, čím dochádza k prekrveniu pokožky. Dráhy vedenia zákroku zodpovedajú lymfodrenážnym cestám, čím dochádza k odplaveniu splodín metabolizmu. Súčasne je stimulovaná tvorba kolagénu, čo zlepšuje vzhľad a elasticitu kože. Odstránením povrchových vrstiev pokožky sa zlepšuje prienik účinných látok do kože, čo sa samozrejme efektívne využíva. Na zdokonalenie efektu sa využívajú séra na regeneráciu a oživenie pleti, vitamínové ampulky. Najmodernejšie mikrodermabrazívne prístroje sú vybavené ultrazvukovými a biostimulačnými hlavicami, ktoré napomáhajú prieniku týchto účinných látok do hlbších častí kože.
Od objavenia laserového lúča, a jeho udomácnenia sa na poli medicíny, ubehli desiatky rokov. Míľnikom pre korektívnu dermatológiu bolo uvedenie princípu selektívnej fototermolýzy Andersonom a Parrishom v roku 1983. Dnes na poli fotorejuvenizácie sa na piedestál dostala fotorejuvenizácia intenzívnym pulzným svetlom – IPL. Táto pomerne mladá technológia si vďaka polychrómii svetelného spektra dokáže poradiť s viacerými „defektami krásy“ súčasne. Na svojej ceste prešla postupným vývojom, k druhej generácii I2PL. Intenzívne pulzné svetlo 2.generácie je charakterizované dvojitým systémom filtrácie vysielaného svetelného záblesku. Zúžením spektra vlnových dĺžok je terapeutický efekt dokonalejší, dosahujeme ho v kratšom časom období, s minimálnymi vedľajšími efektmi. Špičkové prístroje pracujú v hranatom pulze, čo znamená, že vyžarovaná intenzita energie sa nemení počas celej dĺžky trvania pulzu. Po slede minimálne 3 ošetrení v intervale 3 – 4 týždňov možno po liečbe očakávať korekciu nedostatkov pleti navodených UV žiarením, korekciu cievnych lézií /rozšírené cievky, difúzne začervenanie/, redukciu pigmentových škvŕn a rozšírených pórov. Kožný tonus sa zlepšuje zvýšením obsahu kolagénu v koži počas niekoľkých mesiacov. Na zlepšenie protivráskového efektu sa fotorejuvenácia kombinuje použitím fotosenzitívnej substancie, čím sa reakcia mení na fotochemickú s dramaticky vyšším antiageingovým efektom. Nová koncentrácia účinnej zložky, bezpečný profil, výborný výsledný efekt patrí k atribútom tohto ošetrenia. Som rada, že tento absolútny hitu tohto roka Vám môžeme predstaviť práve v našom centre.
Vznik tvárových vrások je podmienený činnosťou mimických svalov, ktoré sú v tesnom spojení s kožou nad nimi ležiacou. Vrásky prebiehajú kolmo na priebeh a smer pôsobenia jednotlivých svalov a tak na podklade mimických návykov, či zlozvykov vznikajú a zároveň sa fixujú na rovnakých miestach. Botulotoxín-A je najprogresívnejšou metódou liečby hyperfunkčných mimických vrások. Botulotoxín je neurotoxín produkovaný baktériou Clostrídium botulinum. V roku 1968 bola táto látka po prvý raz použitá na liečebné účely Alanom Scottom. Úspechy liečby v očnom lekárstve a neurológii viedli k rozvoju jeho využitia aj v iných oblastiach medicíny. V korektívnej dermatológii sa využíva na liečbu mimických vrások hornej tretiny tváre /čela, medziobočia a vrások okolo očí/, periorálnej oblasti /tzv. fajčiarske vrásky/, vrásky dekoltu a zároveň aj na liečbu nadmerného potenia v podpazuší, na dlaniach či ploskách nôh. Indikačné spektrum sa z roka na rok rozširuje.
Po aplikácii prípravku dochádza v priebehu 1-2 dní k prejavom nervovosvalovej blokády, teda znehybneniu svalov v ošetrenej oblasti. Úplný efekt sa dostaví do 2 týždňov od podania. Doba pôsobenia uvedenej liečby trvá v priemere 3-4 mesiace. Účinnú látku je možné opakovane aplikovať, liečebný efekt sa zvyčajne predlžuje na 4 – 6 mesiacov. Na potvrdenie bezpečnosti a účinnosti BTX-A boli realizované klinické štúdie na širokej vzorke pacientov. Výsledky boli publikované v odbornej tlači v roku 2000. Úspešnosť a popularita terapie sa odvíja od jednoduchého spôsobu použitia injekčnou technikou, bolestivosť pri zákroku je minimálna.
Výplňové implantáty určené na augmentácie kožných nerovností, vrások, či na korekciu mäkkých tkanív radíme k minimálne invazívnym korektívnym procedúram, pri ktorých dochádza vizuálne k zlepšeniu a doplneniu straty objemu. Prednostne sa nimi upravuje veľkosť a tvar pery, korigujú sa nosovoústne vrásky, vrásky okolo úst – tzv. fajčiarske vrásky, poklesnuté ústne kútiky, či vrásky medziobočia. V prípade, ak na kožnom povrchu pretrvávajú aj po iných ošetreniach/I2PL,BTX/ zameraných na korekciu vrások drobné priehlbiny, pristupujeme k vyplneniu zostávajúcich vrások výplňovými implantátmi.
Ideálny výplňový implantát by mal byť biokompatibilný, nemal by vyvolávať neželané reakcie typu alergie, či zápalu, mal by zotrvávať na svojom mieste s dlhodobým efektom, ale pritom by mal byť plne vstrebateľný. Ideálom by bola aj prijateľná cena. Väčšina implantátov má však svoje obmedzenia, ale k ideálu sa však stále viac približujeme.
Výplňové materiály možno rozdeliť podľa rozličných kritérií. Jednou z charakteristík je pôvod preparátu. Na tomto princípe ich môžeme rozdeliť na implantáty založené na biologických materiáloch ľudského tela/fibroblasty, tuk/, materiály získané z iných živých organizmov/kolagén/ a materiály iného pôvodu/silikón/. Ďalším, veľmi dôležitým kritériom je dĺžka pretrvávania výsledného efektu. Na základe tejto charakteristiky rozdeľujeme implantáty na dočasné, dlhodobé a bifázické výplne.
K najbezpečnejším a v súčasnosti celosvetovo najviac používaným plne vstrebateľným kožným implantátom patrí kyselina hyaluronová. Táto kyselina je prirodzene obsiahnutá vo všetkých živých organizmoch. Množstvo kyseliny hyaluronovej v koži človeka vekom klesá, čo má za následok zníženú hydratáciu a zároveň aj tvorbu vrások. Výhodou je pomerne dlhotrvajúci efekt a schopnosť udržať si pôvodný objem počas celej fázy biodegradácie. Niektoré produkty sú biosynteticky pripravované, čiže nie sú extrahované zo zvieracích zdrojov. Ich prednosťou je, že nie sú potrebné žiadne kožné testy pred podaním.
K najvantgardnejším, najbezpečnejším a najefektívnejším metódam omladenia pleti, krku a dekoltu patrí metóda stimulácie kože vlastnými fibroblastami. Táto procedúra svojimi výsledkami patrí k jedinečným metódam na poli omladzovania. Značka kvalitného spracovania a prípravy je zaručená sústredením sa do špecializovaného laboratórneho centra, špeciálne zaškoleným tímom odborníkov. Isolagen je priekopníkom autorejuvenizácie s viac ako 7ročným pretrvávaním výsledného efektu.
Zákrok je zložený z viacerých krokov. Najprv je potrebné odobrať kožný štep, z oblasti chránenej pred UV poškodením kože, spoza ušnice. Následne sa vykultivujú bunky zodpovedné za tvorbu kolagénu – fibroblasty. V 2 po sebe opakujúcich sa sedeniach v intervale niekoľkých týždňov vám bude aplikovaná kultúra fibroblastov na miesto žiadaného ošetrenia. Jedná sa o minimálne invazívny zákrok, ak odmyslíme vlastný odber tkaniva, pri ktorom sa aplikuje kultúra fibroblastov drobnou inzulínovou striekačkou. Ošetrenie vyžaduje certifikovaného, špeciálne vyškoleného lekára na tento druh zákroku. Prednosťou ošetrenia je možnosť dlhodobo uchovať vlastné vykultivované bunky na opätovný, či predpokladaný zákrok.
Zimné omladzovacie minimum sme prelúskali a záleží na Vás a rade odborníka, pre ktorý zákrok sa rozhodnete. Niekedy je lepšie nečakať, pretože čas sa zastaviť nedá. Krásnu zimu!
Autor článku: MUDr. Iveta HASOVÁ, www.mediskin.sk