Sprevádzať vážne chorých a zomierajúcich pacientov v nemocnici, rozprávať sa s nimi, povzbudzovať ich a duchovne podporovať v ich ťažkých chvíľach patrí medzi úlohy nemocničných duchovných v rámci programu Klinickej pastorálnej starostlivosti.
Od roku 2003 zastrešuje tento program Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku a dve mladé evanjelické farárky pôsobia v dvoch bratislavských nemocniciach. Po skončení štúdia na Evanjelickej bohosloveckej fakulte UK (EBF UK) v Bratislave absolvovali v zahraničí klinické pastorálne vzdelávanie a špecializované tréningy pre farárov ako prípravu na neľakú prácu nemocničných duchovných.
"Tažko chorí ľudia väčšinou vítajú blízkosť človeka, ktorý s nimi spolucíti a zdieľa ich utrpenie. Často treba utešiť a povzbudiť aj ich blízkych, najmä rodičov onkologicky chorých detí", povedala o svojich doterajších skúsenostiach nemocničná farárka Miriam Prášilová, ktorá slúži na I.internej klinike Fakultnej nemocnice na Mickiewiczovej ulici. Klinické pastorálne vzdelávanie absolvovala v Kanade. Jej kolegyňa Lýdia Naďová toto vzdelávanie absolvovala v USA a v súčasnosti pôsobí na Oddelení detskej onkológie v Detskej fakultnej nemocnici na Kramároch.
Obidve sa snažia začleniť do tímu lekárov, zdravotníkov, zúčastňovať sa na ranných vizitách a na seminároch a potom vykonávajú individuálne pastorálne návštevy, vypočujú si problémy chorých a snažia sa ich povzbudiť. "Mnohí pacienti sa uzdravia a vtedy spolu s nimi prežívame radosť, niekedy v nemocničnom prostredí zažijeme aj humorné situácie. Celkove je však táto práca náročná a preto sa musíme vedieť aj odreagovať, venovať sa svojím záľubám. Vnímame však túto činnosť ako svoje poslanie", povedala Prášilová.
Zdôraznila, že ich služba je nadkonfesijná, ekumenická, venujú sa všetkým pacientom bez ohľadu na ich vierovyznanie, aj neveriacim. Tým, ktorí si želajú kňaza katolíckej či inej cirkvi, sprostredkujú s ním kontakt. Myšlienka nemocničnej duchovnej služby ako systematickej duchovnej starostlivosti o pacientov sa podľa slov Prášilovej zrodila pred takmer 80 rokmi v USA, keď sa jeden lekár sám stal pacientom a uvedomil si, že okrem lekárskej a ošetrovateľskej pomoci potrebuje aj starostlivosť duchovnú.
Obidve evanjelické duchovné očakávajú rozšírenie tejto služby pacientom v nemocniciach na Slovensku. V súčasnosti sa na klinickú pastorálnu starostlivosť v zahraničí pripravujú ďalšie dve absolventky EBF UK.
Autor článku: TASR