V Bratislave vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou, pracovisko Mickiewiczova vyšetrujú sietnicu pomocou prístroja OCT (Optical Coherent Tomography), ktorý je jediný toho druhu v Bratislave. Druhý takýto prístroj na Slovensku využívajú v Banskej Bystrici.
"Je to najmodernejšia neinvazívna vyšetrovacia metóda odhaľujúca zmeny v jednotlivých vrstvách sietnice," vysvetlil očný lekár z I. oftalmologickej kliniky FN Jaroslava Hasa.
V tejto situácii spomenul progresívne ochorenie, ktoré postihuje centrálnu časť sietnice, a to vekom podmienenú makulárnu degeneráciu (VPMD). Príčiny vzniku ochorenia, napriek jeho názvu, nie sú známe.
Okrem populácie nad 50 rokov, vo zvýšenej miere sú ním ohrození najmä fajčiari, obézni ľudia a trpiaci vysokým krvným tlakom. Vyššie riziko výskytu sa existuje u žien, konštatoval Hasa. Pod vznik tohto ochorenia sa môže výraznou mierou podpísať aj nedostatočný príjem antioxidantov.
Jedným zo silných antioxidantov je luteín, ktorý pôsobí v ľudskom tele ako "prírodné slnečné okuliare". Hasa poukázal na užitočnosť preventívneho užívania antioxidantov. Tieto chránia ľudský organizmus pred voľnými radikálni, ktoré poškodzujú bunky sietnice. Luteín je schopný znížiť riziko vzniku sivého zákalu, degenerácie makuly, srdcových chorôb a ďalších.
Možno ho prijímať v strave, a to konzumáciou brokolice, ružičkového kelu, mrkvy, kukurice, zelenej fazuľky, listového šalátu alebo výživovými doplnkami, konštatoval Hasa.
Makulárna degenerácia je v západných krajinách najčastejšou príčinou straty zraku u ľudí starších ako 65 rokov.
Autor článku: TASR