Hladina medi v krvi môže podľa amerických výskumníkov ovplyvňovať vznik popôrodnej depresie, ktorou trpí po narodení dieťaťa asi 15 percent mamičiek. Nové poznatky, uverejnené v časopise Journal of Trace Elements in Medicine and Biology, vychádzajú z výskumu Zdravotníckeho výskumného inštitútu a zdravotníckeho zariadenia Pfeiffer treatment centre vo Warrenville, v americkom štáte Illinois.
Pri skúmaní a liečení rôznych porúch nálad a správania odborníci našli "biochemické nevyváženosti", o ktorých si myslia, že by mohli byť koreňom problému. Chýbajúcim ohnivkom v záhade popôrodnej depresie môže byť - meď. Až 78 žien, ktoré prekonali popôrodnú depresiu, malo v krvi výrazne vyššie hladiny medi ako ženy bez depresie v anamnéze, alebo ženy, čo trpeli depresiou, nevzťahujúcou sa na pôrod. Podporuje to teóriu, že niektoré ženy majú problémy so systémom, ktorý sa v tele vysporiadava s nadbytočnou meďou. Počas gravidity je stúpanie hladiny medi prirodzené, vzrastie viac ako na dvojnásobnú úroveň, po pôrode sa hladina znovu znormalizuje. Teraz si vedci myslia, že u niektorých žien k normalizácii z rôznych dôvodov nedôjde, s najväčšou pravdepodobnosťou kvôli geneticky podmienenej chybe proteínu, regulujúceho hladinu medi.
Pretrvávajúca vysoká hladina medi môže prispieť k vzniku popôrodnej depresie, pretože kovový prvok zohráva úlohu v chémii mozgu, uviedol dr. William J. Walsh, ktorý spolupracoval na štúdii. Podľa vedcov výskum nedokazuje, že vysoká hladina medi spôsobuje popôrodnú depresiu, ale pri terapii sa osvedčili prípravky "normalizujúce" hladinu medi v krvi a v klinickom výskume je teraz treba urobiť ďalší krok.
Autor článku: TASR