Efektívnu pomoc pri liečbe morbídnej obezity, ako život ohrozujúceho ochorenia môžu nájsť pacienti v košickej Fakultnej nemocnici Louisa Pasteura. Prvé dve laparoskopické operácie tzv. adjustovateľnej bandáže žalúdka na tamojšej I. chirurgickej klinike koncom januára odštartovali program bariatrickej chirurgie a činnosť Centra pre chirurgickú liečbu morbídnej obezity.
Podstatou výkonu je bandážovanie, laicky povedané priškrtenie žalúdka špeciálnou páskou. Dôsledkom je značné zmenšenie jeho objemu, preto pacient môže na jedno posedenie zjesť iba malé množstvo jedla. Má pocit sýtosti a zároveň sa nemôže prejedať, preto systematicky chudne. Podľa obezitológa a prezidenta Ligy proti obezite Ivana Majerčáka priebehu 18 mesiacov by mal obézny človek s bandážou žalúdka "zhodiť" 20 až 30 percent svojej hmotnosti. Chirurgická liečba je tak z pohľadu percenta redukcie hmotnosti u indikovaných pacientov najúčinnejšou liečbou obezity. Svetové vedecké štúdie potvrdzujú, že pásku je vhodné zaviesť 75 percentám morbídne obéznych pacientov. V ostatných prípadoch je potrebná iná procedúra.
Podľa prednostu I. chirurgickej kliniky FN LP profesora Juraja Bobera síce v regióne neprichádzajú s týmto typom operácií ako prví, na rozdiel od iných zdravotníckych zariadení však ponúkajú obéznym pacientom komplexný prístup. Okrem indikácie operačného výkonu, výberu operačnej metódy a samotného výkonu aj kvalitnú pooperačnú starostlivosť a dlhodobé monitorovanie pacienta. "Tento projekt je unikátny v tom, že v tíme je aj endokrinológ, diabetológ, dietológ a psychológ, ktorý je bezpodmienečne nutný pre úspech predoperačnej prípravy ako aj pooperačného sledovania. V tomto smere si myslím, že je tento projekt jedinečný v rámci celého Slovenska," konštatoval Majerčák.
Podľa Majerčákových informácií majú s nadváhou alebo s obezitu na Slovensku problémy až dve tretiny populácie. Obezita sa pritom dostala na prvé miesto rizikových faktorov predčasnej smrti. "Ruka v ruke s druhou život ohrozujúcou chorobou, ktorou je diabetes, vedú ku vysokej kardiovaskulárnej úmrtnosti. V tom je situácia na Slovensku alarmujúca. V súčasnosti sme na druhom mieste v kardiovaskulárnej úmrtnosti v Európskej únii a situácia sa skôr zhoršuje," dodal Majerčák.
Autor článku: TASR